google_ujbudaEgy tonnával csökkenti az évi papírfelhasználását az újbudai önkormányzat azzal, hogy Kelet-Közép-Európában egyedülálló fejlesztésbe fog, megkezdi a felhőalapú, lakosságközpontú ügyintézés bevezetését. Első lépésként a Google App Engine-en és Google Dokumentumokon alapuló testületi rendszert hoztak létre.

A Google felhőalapú megoldásainak teljes körű önkormányzati alkalmazásáról írt alá megállapodást szerdán Przemek Sienkiewicz, a Google Enterprise Közép-Kelet-Európáért, Oroszországért és a FÁK államokért felelős vezetője és Hoffmann Tamás, Budapest XI. kerületének polgármestere. A XI. kerületi önkormányzat több tízmillió forintos megtakarítást remél a megállapodástól - írta meg a hvg.hu.

Első lépéseként egy olyan Google App Engine-en és Google Dokumentumokon alapuló testületi támogató rendszer használatát vezették be a polgármesteri hivatalban, amely digitalizálja a teljes dokumentumkezelést. A köztisztviselők és a képviselő-testület tagjai már használják a megoldásokat, a jövőben pedig nemcsak a polgármesteri hivatal, hanem az összes önkormányzati intézmény és vállalkozás dokumentumkezelése a felhőalapú rendszer részévé válhat. „Forráshiányos időkben különösen fontos minden önkormányzat számára, hogy megfelelő megtakarítási lehetőségeket találjon” – mondta Hoffmann Tamás polgármester.

„A Google Apps olyan internetalapú irodai alkalmazásokat kínál, amelynek segítségével a közigazgatásban egyszerre lehet hatékonyabbá és olcsóbbá tenni a munkát” – állítja Przemek Sienkiewicz. Az e-mailek, a naptárak, a dokumentumok bárhonnan, akár mobiltelefonról is elérhetők. A jogosultságok könnyen és egyszerűen kezelhetőek, és csak az fér hozzá az adatokhoz, akinek erre joga van: a rendszer teljes körű biztonságot és védelmet garantál. A felhő alapú rendszerben folyamatos a biztonsági mentés, követhetőek a változások és változtatások.

A Google Apps lehetőséget teremt arra is, hogy egymástól távol lévő egységek közösen dolgozzanak egy adott dokumentumon, könnyen és gyorsan megosszák egymással az adatokat. A felhő alapú rendszer alkalmazásával az önkormányzat mentesül a számítógépes programok folyamatos megújításának és a szerverek fenntartásának és működtetésének költségeitől is – ezzel nem csupán beruházási kiadásait mérsékli, de jelentősen csökkenti saját áramszámláját is.