tallai_andras02Bihartorda (Hajdú-Bihar megye) országosan is példát mutatott, amikor nemcsak segítséget kért problémái megoldásához, hanem hagyományaira építve, a mezőgazdasági mintaprogrammal tesz is az ott lakók boldogulásáért – mondta a Belügyminisztérium önkormányzati ügyekért felelős államtitkára.

A falu szociális boltját avatta fel Tállai András, és átadta azt az MTZ traktort, amit a Start munkaprogram keretében pályázaton nyert Bihartorda. Ekkor mondott beszédében szólt arról, hogy a település önkormányzata két nyertes pályázatával, a mezőgazdasági mintaprogrammal és a belvízrendezési projekttel ötvenöt helyi lakosnak, a munkanélküliek egyharmadának ad munkát – jelentette az MTI.

A példaképül állított faluban a mezőgazdasági mintaprogram keretében két fóliaházban zöldséget termelnek, egyben facsemetéket fognak nevelni. A zöldségeket a gyerekek és az idősek étkeztetésében használják fel, a többit a helyi szociális boltban olcsón értékesítik. A boltot és a közétkeztetést is az önkormányzat nonprofit közhasznú társasága működteti. Erre kevés példa van az országban - jegyezte meg Tállai András. Az önkormányzati államtitkár szerint a bihartordai példa is igazolja: életszerű az új Start munkaprogram: "aki akar, tud vele élni".

Tállai András felidézte azt is, hogy Módos Imre, a település polgármestere február elején, a leghidegebb napokban levélben kért segítséget, hogy a településen élő, nehéz helyzetű embereket szénnel segítsék, amit a közmunkaprogramból származó jövedelmükből részletfizetéssel egyenlítenének ki. Ezen túlmenően a rászorulók napi egyszeri meleg étkeztetésének a költségeihez kért segítséget a rendkívüli hidegre tekintettel a polgármester.

Módos Imre beszámolt arról, hogy Tállai András közbenjárására a falu segítségére sietett a Mátrai Erőmű. 600 mázsa lignitet ajándékként, további 1400 mázsát kedvezményes áron bocsátott a település rendelkezésére. Ezen túlmenően ötmillió forinttal támogatta a helyi meleg étkeztetést. Derekas Barnabás, a Mátrai Erőmű stratégiai igazgatója jelképesen a szociális bolt átadóján nyújtotta át cége adományát Módos Imre polgármesternek. Elmondta, hogy a Mátrai Erőmű két bányájában az idén 200 ezer tonna lignitet termeltek ki lakossági értékesítésre.