valasztas kisebbsegEgy hét múlva kezdik kézbesíteni az érintett több mint nyolcmillió választópolgárnak az október 12-i önkormányzati választásról szóló értesítőt. Augusztus végéig kell megválasztaniuk a helyi képviselő-testületeknek a helyi választási bizottsági tagokat, a fővárosi, megyei közgyűléseknek pedig a területi választási bizottsági tagokat.

A Nemzeti Választási Iroda névre szóló küldeményében az önkormányzati választás kitűzéséről és arról tájékoztatja a választópolgárokat, hogy szerepelnek a névjegyzékben. Az értesítőket az augusztus 15-i névjegyzéki állapotnak megfelelően nyomtatják ki, azok kiküldésével az iroda a Magyar Postát bízta meg. A 8,02 millió választópolgárnak legkésőbb augusztus 25-ig postázzák az értesítőt a lakcímükre arról, hogy szerepelnek a névjegyzékben. Ha valaki nem kapja meg, akkor az állandó lakóhelye szerinti helyi választási irodához - a helyi jegyzőhöz - fordulhat; ekkor új értesítőt állítanak ki.

Az értesítő a választópolgár személyes adatai közül csak az érintett nevét, születési nevét, születési idejét és a lakcímét tartalmazza. A korábbi évektől eltérően az értesítő - a visszaélések elkerülése érdekében - nem tartalmazza a választópolgár személyi azonosítóját. Külön értesítő tájékoztatja a választópolgárt arról is, ha már felvetette magát valamelyik nemzetiség névjegyzékébe is. A választópolgárok az értesítőn szereplő adataikkal ajánlhatnak érvényesen képviselő- és polgármesterjelöltet, valamint listát.

Az értesítő tartalmazza a szavazás helyét, idejét és azt is, hogy a szavazókör akadálymentes-e. Azoknak, akik még nem nagykorúak, de az októberi önkormányzati választásig betöltik 18. életévüket, ugyancsak augusztus 25-ig kell megkapniuk az értesítőt.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán négyfajta választási bizottság működik: a szavazatszámláló bizottság, a helyi választási bizottság, a területi választási bizottság, valamint a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). Az NVB-t tavaly szeptemberben választotta meg az országgyűlés, a szavazatszámláló bizottságokat pedig az országgyűlési voksolás előtt kellett megválasztaniuk a képviselő-testületeknek. Mivel azonban sem az országgyűlési, sem az európai parlamenti (EP-) választáson nem működtek a helyi, illetve területi választási bizottságok, ezeket most, az őszi önkormányzati választás előtt kell megválasztaniuk a képviselő-testületeknek, illetve közgyűléseknek.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a bizottságokat a voksolás előtti 42. napig kell megválasztani, azaz az október 12-i voksolás esetében augusztus 31-én 16 óráig. A helyi választási bizottság feladata többek között a polgármester-, az egyéni listás, illetve az egyéni választókerületi jelöltek, kompenzációs listák nyilvántartásba vétele, a települési szavazólap jóváhagyása. De a helyi választási bizottságnak kell elbírálnia a polgármester- és képviselő-választással kapcsolatos kifogásokat és megállapítania a polgármester- és képviselő-választás eredményét is. A helyi választási bizottságoknak három-három tagjuk és legalább két-két póttagjuk van, de azokon a településeken, ahol csak egy szavazókör van, a helyi választási bizottság legalább öt tagból áll.

A területi választási bizottság dönt a megyei listák és fővárosi kompenzációs listák, valamint a főpolgármester-jelöltek nyilvántartásba vételéről, jóváhagyja a megyei listás szavazólapot és a főpolgármester-választás szavazólapját, dönt a megyei listás és főpolgármester-választással kapcsolatos kifogásokról, elbírálja a helyi választási bizottságok határozatai elleni fellebbezéseket, és megállapítja a megyei listás választás és a főpolgármester-választás eredményét. A területi választási bizottságoknak szintén három-három tagjuk és két-két póttagjuk van.

Hirdetés