boros peterne01Újabb, ezúttal egész napos sztrájkot hirdetett a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) szeptember 14-ére. Jelenleg 168 településnél biztos a sztrájk – mondta a Magyar Nemzet kérdésére a szakszervezet elnöke, Boros Péterné.

Júniusban ellenzéki és fideszes vezetésű önkormányzatoknál dolgozó köztisztviselők is csatlakoztak a sztrájkhoz, amellyel a dolgozók a járási hivatalokhoz hasonlóan 30 százalékos béremelést akartak elérni. Akkor több mint 100 helyszínen 7 ezren jelezték a csatlakozást, de a szigorú szabályok miatt csak mintegy 4500-an sztrájkoltak. Azt egyelőre nem tudni, hogy most mekkora lesz a résztvevők pontos száma. A szakszervezet azért követeli a bruttó 30 százalékos illetménynövelést az önkormányzati köztisztviselők számára 2016 októberétől, mert a 37 ezer önkormányzati köztisztviselő közül több mint 24 ezer nyolc éve óta egyáltalán nem kapott béremelést.

A kormány a szakszervezetekkel való egyeztetés nélkül a költségvetési törvényben rögzítette ugyan, hogy 2017 januárjától megadja az önkormányzatoknak azt a jogot, amellyel régen is rendelkeztek, hogy az illetményalap megállapításáról dönthessenek, de Boros Péterné szerint ez álságos, mégpedig azért, mert csak azoknak a helyhatóságoknak adna jogi lehetőséget az emelésre, amelyek ezt maguk tudják finanszírozni. Vagyis a helyhatóságok emelhetnek a köztisztviselők illetményalapján, de ha nincs rá forrásuk, aligha fogják megtenni.

Boros Péterné emlékeztetett arra, hogy az életpályáról szóló, júliusra elkészített törvénytervezetüket támogatta a szakma, illetve az önkormányzati érdekszövetségekkel is komoly előrelépés történt. A kormány tárgyalásra kijelölt képviselőjével, Rogán Antal miniszterrel ugyanakkor még levélben sem tudtak egyeztetni, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a júniusi sztrájk után ugyan ígéretet tett a probléma rendezésére, de érdemi lépések azóta sem történtek.