rigo_csaba01A januárig működő körjegyzőségek és önálló polgármesteri hivatalok száma negyven százalékkal csökkent Zala megyében, ahol az új törvény alapján egy kivétellel mindenütt megalakultak a települési közös hivatalok.

Ezt a Zala megyei kormánymegbízott Rigó Csaba jelentette be. Elmondta: a törvény által előírt március 2-ai határidőig a megyében mindenütt megegyeztek az önkormányzatok a körjegyzőségeket felváltó közös hivatalok létrehozásában, egy település esetében azonban a megyei kormányhivatalnak kellett kijelölnie, hogy hova kell csatlakoznia. Zalaigrice ugyanis a korábbi gyakorlatnak megfelelően Pacsa városával akart együttműködni, de a két település lakosságszáma nem érte el az előírt kétezret, ezért Zalaszentmihályhoz kell csatlakoznia - ha nem fellebbeznek a döntés ellen.

A múlt év végéig Zala megyében 93 körjegyzőség és polgármesteri hivatal működött, az új szabályozás életbelépésével 57-re csökkent a hivatalok száma – idézi az MTI a kormánymegbízott szavait. Míg korábban 72 körjegyzőséget tartottak nyilván, addig mostanra 49 közös önkormányzati hivatal lett részleges vagy teljes egybeolvadások révén, az eddigi 10 önálló községi polgármesteri hivatal helyett pedig már csak kettő maradt a megyében.

A legtöbb település, szám szerint 12, Rédics közös hivatalához tartozik, a legnagyobb távolság pedig 41 kilométer a társult településeken belül - Zalaszentbalázs és Belezna között. A megyében egy nemzetiségek alkotta közös hivatal is létesült, a jelentős részben horvátajkú Semjénházához tartozik Molnári és Petrivente is.

A törvényi előírások szerint közös hivatalokat azoknak a településeknek kellett alkotniuk, amelyek önmagukban nem érik el a kétezer lakost és nincs városi rangjuk. Legalább hét település társulása esetén az összlélekszám lehet kétezernél kisebb is, erre van is példa az aprófalvas Zalában. Nemzetiségi települések számára kedvezményként elegendő az 1500-as lakosságszám, de a nemzetiségek arányának meg kell haladnia a 20 százalékot. Eddig évente lehetet változtatni a társulások összetételen, ezt ezentúl csak az önkormányzati választások idején tehetik meg a települések.