magyar francia tooszNegyedik alkalommal rendezte meg a Magyar-Francia Önkormányzati Találkozó című nemzetközi konferenciát a budapesti Francia Intézetben a Francia Nagykövetség, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége és a Magyar-Francia Kezdeményezések. Hazai és külföldi önkormányzati tisztségviselők, szakemberek és helyi partnereik, szakmai szervezetek képviselői tartottak előadásokat.

A megjelenteket elsőként Éric Fournier, Franciaország magyarországi nagykövete köszöntötte. Előadásában kiemelte: a decentralizált együttműködés a régiók és az önkormányzatok sajátja, amely a helyi szinten valósul meg, és a helyi autonómia záloga.

Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Tab város polgármestere előadásában az örökségvédelem kapcsán elmondta: az 1960-as évek végétől komoly problémák indultak el, tekintettel arra, hogy az összlakosság 45 százaléka vidéken, míg 55 százalék nagyvárosokban él, ebből 20 százalék a fővárosi lakosság. A vidéki megmaradó képesség egyre inkább sérül, így egyre nehezebb vidék helyzete. Egy időben meghatározó szerepe volt a mezőgazdaságnak, ma azonban az ipar a jelentős. Megjegyezte, a háztájiak visszahozása segíthet ezen a helyzeten. A TÖOSZ elnöke kiemelte: az infrastrukturális fejlesztéseknek ebben a folyamatban fontos szerepe van. Miközben vannak támogatások, helyi szinten kell a problémákra a helyi adottságoknak megfelelően reagálni. Az esemény üzen a kormányzatnak, hogy a vidék élni akar - mondta a TÖOSZ elnöke.

A rendezvény levezető elnöke, M. Antoine Homé, a Francia Kisvárosok főtitkára köszöntőjében elmondta, hogy az 1995-ben alakult Francia Magyar Kezdeményezések nagyon régóta dolgozik a francia-magyar együttműködések kialakításán. A korábbi években leginkább a két ország önkormányzati együttműködéseit próbálják erősíteni, de foglalkoztak a rövid értékesítési láncok témájával is. A főtitkár üdvözölte a TÖOSZ által létrehozott Történelmi Városok és Települések Hálózatát, fontosnak tartja a tevékenységét.

A konferencia további részében tematikus kerekasztal-beszélgetések zajlottak, olyan témákról mint örökséggazdálkodás, turizmus és gazdaságfejlesztés, rövid értékesítési láncok és területi élelmiszer-ellátási rendszerek, vidékfejlesztés, Leader csoportok, határon átnyúló együttműködések. A rendezvényen elhangzottak konklúzióját José L. Osete, a Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesületének igazgatója foglalta össze: a francia-magyar önkormányzati együttműködést jól példázzák a testvértelepülési kapcsolatok, melyek alapvető jelentőséggel bírnak annak érdekében, hogy a két ország állampolgárai találkozhassanak, és megismerhessék egymást.

Forrás: TÖOSZ