napfenyMagyarország az éghajlatváltozás következményeit tekintve Európa egyik legsérülékenyebb országa. A Magyar Földtani és Geofizikai Intézet módszertan kidolgozásával kívánja segíteni a településeket, hogy megalkothassák az éghajlatváltozáshoz kötődő klímastratégiájukat.

Ezt a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) igazgatója, Fancsik Tamás ígérte meg a Klímabarát Települések Szövetségével közösen tartott sajtóbeszélgetésen. Az országban régiónként, de akár településenként is eltérhetnek az éghajlatváltozás következményei – jelentette ki az intézet igazgatóhelyettese, Pálvölgyi Tamás –, ezért fontos egy települési szintre lebontott, átfogó felkészülési és alkalmazkodási stratégia megalkotása.

Az egyes települések klímastratégiájában központi szerepet kell játszania az alkalmazkodásnak, a megelőzésnek és a szemléletformálásnak is – sorolta az igazgatóhelyettes. Az egyes stratégiák azonban csak akkor lesznek sikeresek, ha egy nemzeti klímastratégia célrendszerébe ágyazódnak be.

A felkészülésben kiemelkedő szerepük és felelősségük van az önkormányzatoknak – szögezte le előadásában Kovács Lajos, a Klímabarát Települések Szövetségének elnöke. Jelenleg azonban még nincs olyan tudásbázis, amire építve egy önkormányzat kialakíthatná a saját stratégiáját.

Az elnök arról is beszámolt, hogy a szövetség idén ősszel nyitja meg első irodáját. A települések vezetőinek nyújtanak majd szakmai tanácsadást. A Magyar Földtani és Geofizikai Intézettel együtt adnak majd szakmai és szervezési háttértámogatást az önkormányzatoknak a klímastratégiák kidolgozásához.