nemesbod02A közigazgatás átszervezésével több helyütt is arra kényszerülnek a kistelepülések, hogy eddig önállóan működtetett jegyzőségüket megszüntessék. Vas megyében két község is elébe megy a törvényi kötelezettségnek, és a szomszédos kisvárosba telepíti a jegyzői feladatokat.

Nemesbőd és Vát a közeli kisvárossal, Véppel köt feladatellátási megállapodást - írta a Vas Népe. A törvény szerint 2013 januárjától csak kétezer lakosúnál nagyobb település tarthat fenn önálló hivatalt. A nemesbődi önkormányzat úgy határozott, hogy elébe megy a törvényszabta dátumnak, és már április elsejétől módosít. „Nem mindegy, hogy erőszakkal vagy önként megyünk valahová, ha már muszáj” – magyarázza elhatározásukat Simon Ferenc, Nemesbőd polgármestere.

Hat másik településsel is összefoghatnának, ám ők a mindössze három kilométerre lévő kisvárost, Vépet választották – meséli a polgármester. Azt remélik, hogy a vépi jegyző irányítása alatt egy főállású ügyintéző foglalkozik majd Nemesbőd ügyeivel.

Vát polgármestere, Bíró József szerint már korábban csatlakozniuk kellett volna egy körjegyzőséghez, de halogatták a dolgot, mert egy végül meg nem valósult reptérprojekt megkövetelte volna az ügyek önálló intézését. Úgy fest azonban, hogy hiába várnak repülőtérre. A falu anyagi helyzete pedig takarékoskodásra szorítja őket.

Kovács Péter vépi polgármester nem látják akadályát a szövetkezésnek. Befogadták a nemesbődiek és a vátiak kérelmét is. Nemesbőd áprilisban, Vát pedig legkorábban az év közepén csatlakozhat.