lsimonlaszlo01Wekerle Sándor egykori miniszterelnök hagyatékából nyílt kiállítás kedden Móron, a Lamberg-kastélyban. A megnyitón L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára Wekerle Sándor életművét méltatva úgy fogalmazott: a néhai miniszterelnök példamutató életet élt, és tiszteletreméltó hagyatékot adott az utókornak.

Szavaiban és tetteiben becsületes, népe javát akaró és szolgáló politikus volt a z egykori miniszterelnök – mondta még L. Simon László. Ugyancsak megemlékezett a néhai miniszterelnökről Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés jegyzője, valamint Mór polgármestere, Fenyves Péter is.

A polgármester kiemelte, hogy a városban született Wekerle Sándor hagyatékának gondozása civil összefogással kezdődött meg. Arról is beszámolt, hogy egy pályázat eredményeképp a kiállítást befogadó Lamberg-kastély épülete is megújulhat a közeljövőben.

A kiállítás anyagát Patay Géza, Wekerle Sándor dédunokája mutatta be. Felidézte, hogy a közelmúltban több Wekerle-levélre lelt. Ekkor született meg a tárlat gondolata, Mór pedig befogadó városként állt a kiállítás elé, és felajánlotta a Lamberg-kastélyt helyszínként. Az ötletet támogatta a Miniszterelnökség és több helyi patronáló is.

A Wekerle Sándor halálának 93. évfordulójára megnyílt állandó kiállítás a politikus hagyatékát mutatja be a közönségnek. A család birtokában a legnagyobb viszontagságok ellenére megmaradt számos irat, levelezés nagy politikusokkal, családi belső levelek, újságcikkek, melyeket most mutattak be először.

A kiállításon az érdeklődők Wekerle Sándor levelezésének egy része mellett korabeli dokumentumokat, valamint az egykori miniszterelnököt ábrázoló festményt és mellszobrot tekinthetnek meg. A kastély egy másik termében pedig a politikusról szóló kisfilmet vetítenek.

Wekerle Sándor először 1892 novembere és 1895 januárja, másodszor 1906 áprilisa és 1910 januárja, harmadszor pedig 1917 augusztusa és 1918 októbere közt volt a Magyar Királyság miniszterelnöke.