varga mihaly02Az idén tizenkét szakember kapta meg a Pro Turismo Díjat, amelyet Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter adott át csütörtökön a Parlamentben. A turizmusszakma legmagasabb kitüntetését, a Pro Turismo elismerő oklevelet Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere és Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere is átvehette tőle.

Magyarország gazdasági teljesítményével már több mint két éve az Európai Unió leggyorsabban növekvő államai közé tartozik, a tavalyi kiemelkedő, 3,7 százalékos GDP-növekedést követően az idén is erős maradt a gazdaság teljesítménye, 2015 első felében 3,1 százalékkal, az első három negyedévében pedig 2,8 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. Az eredményekhez a turizmus dinamikus fejlődése is hozzájárult, az ágazat szerepe meghatározó Magyarország gazdaságában, mert a GDP több mint 9 százalékát állítja elő és a munkavállalók 11 százalékát foglalkoztatja – mondta köszöntő beszédében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

Kiemelte: az ágazat erejét, növekedésének dinamikáját a legjobban az mutatja, hogy az idén még háromnegyed év sem kellett a 2011-es egész évi vendégéjszaka-szám túlszárnyalásához. Szavai szerint jó esély van arra, hogy a turizmus teljesítménye 2015-ben is rekordot döntsön, ahogyan 2010 óta minden évben, azaz a vendégek száma meghaladja a 10 milliót, a vendégéjszakáké a 25 milliót, a szálláshelyek bevétele pedig a 350 milliárd forintot. Az első fél évben a nemzetközi turistaérkezések száma 17,5 százalékkal nőtt tavalyhoz képest, ez az ütem a világátlag több mint négyszerese, az európainak pedig három és félszerese.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a turizmus a kormány részéről megkapta a kellő figyelmet és a szükséges támogatást a fejlődéshez. Az idén az ágazatot érintő ügyek rugalmas megtárgyalásához létrehozták a Nemzeti Turisztikai Fórumot, és az uniós források felhasználása során is kiemelten figyelnek a turizmusra, amely a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban önálló prioritásként szerepel, és 2014-2020 között legalább 300 milliárd forintos forrás szolgálja majd a fejlődését. Az eredmények közé sorolta, hogy az idén már négy turisztikai kiírás is megjelent, összesen mintegy 50 milliárd forint keretösszeggel.