czibere karoly01A magyar kormány soha nem fogja magára hagyni a kárpátaljai magyar közösséget a nehézségeivel, mindig vele lesz, amikor bajban van – jelentette ki szerdán Beregszászon az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára.

Czibere Károly államtitkár egynapos kárpátaljai látogatása során tájékozódott a helyi magyarság szociális helyzetéről, Beregszászon felkereste a másfél hónapja működő beregszászi ingyenkonyhát, és részt vett a református egyház által szervezett kenyérosztáson. Megbeszélést folytatott Zán Fábián Sándorral, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspökével, Brenzovics Lászlóval, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökével, az ukrán parlament képviselőjével és Babják Zoltánnal, a város polgármesterével.

Az államtitkár hangsúlyozta, látogatásával is jelezni szeretné a magyar kormány és az anyaország cselekvő szolidaritását, közösségvállalását a nehéz időket élő kárpátaljai magyarsággal. Mint mondta, a magyar kormány nagyon helyes és fontos döntést hozott tavasszal, amikor elhatározta, hogy állami szintű, szervezett támogatást nyújt a kárpátaljai magyaroknak. „Ígérem, hogy a magyar kormány soha nem fogja magára hagyni a kárpátaljai magyar közösséget a nehézségeivel, mindig vele lesz, amikor bajban van” – hangsúlyozta a politikus.

A Beregszászon szerzett tapasztalatairól szólva példaértékűnek nevezte azt az összefogást, ami az anyaországi testvértelepülések részéről nyilvánul meg a kárpátaljai magyarok érdekében. Kiemelten fontosnak mondta az egyházak segélyszervezetei által Kárpátaljának nyújtott széleskörű szociális támogatást. Azt is elmondta, hogy Kárpátalján, ahol már többször is járt, a szociális segítségnyújtás olyan módszereit ismerte meg, amelyeket Magyarországon is érdemes lenne meghonosítani.

Czibere Károly a Kárpátaljai Református Egyházkerület beregszászi diakóniai központjában egy kisbuszt adott át a munkácsi járási Dercen református egyházközségének, s jelezte, hamarosan a Beregszászhoz közeli Mezővárinak juttatnak egy kisbuszt, amellyel mozgássérült gyermekek utaztatását oldják majd meg. Az államtitkár az MTI érdeklődésére elmondta, kárpátaljai látogatása azt a célt is szolgálta, hogy személyesen tájékozódjon arról, mire van és mire lesz szüksége a kárpátaljai magyarságnak a következő hónapokban. Mint kifejtette, már most elkezdik a felkészülést az Ukrajnában igencsak nehéznek ígérkező téli időszakra. Hangsúlyozta, hogy mindenképpen folytatódni fognak a korábban elkezdett támogatási programok.

Beregszász polgármestere, Babják Zoltán arról tájékoztatta a vendéget, hogy az év végéig megoldott az egyházak és segélyszervezeteik támogatásával működtetett ingyenkonyha fenntartása, az anyagi fedezetet a város testvértelepülései által gyűjtött pénzadományok biztosítják. Közölte, a jelenleg 300 rászorulót élelmező létesítmény kapacitása szükség esetén 600 fő ellátására is alkalmas lenne.