pogacsastibor01A legjobb helyhatósági gyakorlatokból a teljes önkormányzati rendszer profitál, ezért szükség van újításokat bemutató fórumokra – hangoztatta Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára az e célból indított program záró konferenciáján Budapesten.

A Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok programot a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) 2008 óta hirdeti meg, a megvalósításában részt vesz a Magyar Faluszövetség, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, a Belügyminisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A legjobb ötleteket idén is díjazták, a közfoglalkoztatásban Tetétlen, a roma nemzetiségi és települési önkormányzati együttműködés területén Dunaújváros, a gazdálkodó település kategóriában Alsómocsolád munkáját ismerték el.

A zárókonferencián Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára felidézte, hogy az önkormányzatiság 25 évvel ezelőtti születésekor sok esetben még a politika sem tudta, mire vállalkozik, számos szabályozást menet közben kellett kitalálni, alakítani. Az egyetlen állandó dolog, mondta az államtitkár, hogy minden településen van egy önkormányzat, egy polgármester, egy választott testület, amelyhez a lakosság kötődik. Számos szimpátia-felmérés mutatja, hogy az önkormányzatban bíznak az emberek, támaszkodnak rájuk.

A polgármesterek szélesebb feladatokkal találkoznak, mint amiket a vonatkozó jogszabályok rögzítenek, például áramszünet vagy jégverés esetén is hozzájuk fordulnak az emberek. A feladatokat pedig nem egyformán végzik a települések vezetői – folytatta –, tisztázólag hozzátéve, hogy nem minőségbeli, hanem módszer- és megoldásbeli eltérésekre gondol. Ezért indokolt és hasznos, hogy a Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok elnevezésű programban a polgármesterek elmondhatják, bemutathatják, hogy milyen újításaik vannak, legyen szó jól levezetett közfoglalkoztatási programról vagy gazdálkodási tevékenységről. Így az érintetteknek lehetőségük van tanulni egymástól.

Hirdetés