gyermekbarat telepulesek2017Budaörs, Orosháza és Zalaegerszeg vehette idén az UNICEF Gyerekbarát Település címét és az ezzel járó két-két millió forintos támogatást csütörtökön Budapesten. Az UNICEF 1996-ban indította el a gyermekbarát városok programját, Magyarország 2015-ben csatlakozott. A pályázatra a gyermekek jogait kiemelten kezelő önkormányzatok jelentkezhettek.

Azok az önkormányzatok, amelyek a gyermekekért tesznek, a jövőért vállalnak felelősséget, hiszen a gyermekek jelentik az ország jövőjét – emelte ki köszöntőjében a díjak átadásakor a programot támogató Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkára, Beneda Attila.Reményét fejezte ki, hogy a gyermekbarát települések jó példája ragadós lesz, és a jövőben még többen felfigyelnek az UNICEF pályázatára.

Az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Mészáros Antónia elmondta, hogy a 18 beérkezett pályázat elbírálásakor az értékelő bizottság a kreativitást, a meglévő jó gyakorlatokat és gyerekbarát szemlélet melletti elkötelezettséget díjazta. A nyertes települések vállalják egyebek mellett, hogy gyermekbarát költségvetést és településszintű gyermekjogi stratégiát dolgoznak ki, gyermekjogi képzést indítanak, illetve meghallgatják, és figyelembe veszik a gyermekek véleményét a településen. Ezekből több minden már meg is valósult.

Az UNICEF Magyarország gyermekjogi igazgatója, Tausz Katalin elmondta Budaörsről, hogy a Pest megyei város a kötelező szolgáltatásokon túl nagyon sokat tesz a kora gyermekkori képességfejlesztésért. A városban terápiás uszoda, speciális tornaterem és zeneszoba segíti a fejlődési rendellenességgel született gyermekeket, hogy legyőzzék hátrányukat. A gyermekbántalmazás megelőzésében jó gyakorlat, hogy civil partnerek segítségével dolgoznak, és a prevenciós munkacsoportban is együttműködnek az önkormányzat, a szociális és gyerekjóléti központ munkatársai, valamint a katolikus karitász szenvedélybetegeket segítő szervezete és a rendőrség.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke, Vecsei Miklós Zalaegerszeget méltatva kiemelte, hogy a városnak van főállású ifjúsági referense, a diákönkormányzat pedig „önálló költségvetési sorral rendelkezik”. Hozzátette: a fiatalok élnek is lehetőségeikkel, így öt éve megrendezik a városi gyereknapokat, amelynek keretében egy napra átveszi a város vezetését az ifjúság. Emellett van kamaszjátszótér, tehetségválasztó nap, az újszülöttek érkezését pedig anyagilag is támogatja az önkormányzat.

Az Integrált Jogvédelmi Szolgálat jogvédelmi biztosa, Novák Krisztina, Orosházáról szólva elmondta: a Békés megyei település az elmúlt években komoly erőfeszítéseket tett, hogy gyermekbaráttá váljon. Az önkormányzat szoros kapcsolatban áll az ifjúság képviselőivel, és minden támogatást megad a gyermek- és ifjúsági önkormányzat tevékenységéhez. A város fontos célja, hogy minél korábban megtanítsák a gyermekeknek, milyen jogok illetik meg őket, illetve milyen kötelezettségeik vannak. A fiatalabbak ezért játékos formában, az idősebbek vitaesteken, az iskolai munkába bekapcsolódó szakemberek segítségével mélyítik el az alapvető jogaikról és kötelességeikről szóló tudásukat.

Hirdetés