szekesfehervarSzékesfehérvár tizenharmadikként az országban elnyerte a Fogyasztóbarát település címet, az elismerést kedden adta át a város polgármesterének Koszorús László fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár.

Székesfehérvár figyelemreméltó pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szakállamtitkárságához, amely jól mutatta a város elkötelezettségét a fogyasztók iránt – méltatta a várost az államtitkár. Példaként említette, hogy az önkormányzat két helyi fogyasztóvédelmi civil szervezetet is évek óta támogat anyagilag, tanácsadói irodákat bocsát rendelkezésükre térítésmentesen, valamint részt vesz a vásárlóbarát város programban. Egyedülálló kezdeményezésnek nevezte a Székesfehérváron évek óta működő Fogyasztók kiváló boltja és vendéglátó-ipari egysége címet, amelyet a vásárlók minősítése alapján kaphat meg minden évben néhány vállalkozás. Megjegyezte, hogy sehol nincs az országban hasonló program, szándékukban áll elterjeszteni. A tavalyi idegenforgalmi szezonban nem volt fogyasztóvédelmi panasz Székesfehérváron, s a taxisoknál ugyanez volt a helyzet. A városban 2013-ban 810 ellenőrzés volt 36,3 százalékos kifogásolási aránnyal, tavaly viszont a több mint ezer ellenőrzésben a kifogásolási arány 35 százalékra csökkent.

Cser-Palkovics András polgármester szerint sok ember munkája van eredményeik mögött, amelyek a fehérvári fogyasztóvédelmi szakemberek tevékenysége mellett a helyi vállalkozásoknak is köszönhető. A 21. században a fogyasztóvédelem megkerülhetetlen kérdés, mert nem mindegy, hogy egy üzletben a kifizetett szolgáltatásért cserébe mit kap a vásárló - mondta. Az udvariasság, figyelem, hozzáértés, segítőkészség, problémamegoldó képesség a vevőket visszacsalogatja a boltokba, ami később elköltött forintokban, befizetett adóban is mérhető.

Az ünnepség keretében vette át tizenegy helyi vállalkozó a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság pozitív listájára való felkerüléshez kapcsolódó elismerést. Elhangzott, hogy Fejér megyében 62 pozitív listás cég van, amelyeknél többszöri ellenőrzést követően is mindent rendben találtak. A hatvankét cégből 29 székesfehérvári.