orosz_mihaly_zoltan01A törvények betartása minden magyar önkormányzat számára kötelező - közölte a Belügyminisztérium annak kapcsán, hogy Érpatak és Nagykálló nem kötötte meg a törvényi határidőre a közös önkormányzati hivatal megalakításáról szóló megállapodást. Május 10-éig kell közös önkormányzati hivatalt létrehoznia Érpataknak Nagykállóval - közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal döntését a szervezet sajtóreferense.

A Belügyminisztérium közleményében ismertette: az önkormányzati törvény értelmében a kétezer főt meg nem haladó lakosságszámú községi önkormányzatoknak közös önkormányzati hivatalt kell létrehozniuk, s erről 2013. január 1-jét követő hatvan napon belül kellett megállapodniuk. Amennyiben a határidőn belül, vagyis március 2-áig az érintettek ezt nem tették meg, a kormányhivatal vezetője április 1-jével kijelölte a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó településeket.

A tárca tájékoztatása szerint a kormányhivatal döntése ellen az érintett önkormányzat képviselő-testülete - jogszabálysértésre hivatkozással - a közigazgatási és munkaügyi bírósághoz fordulhat. A Belügyminisztérium azt is leszögezte: a megyei kormányhivatal minden jogszerű lépést megtett, és a jövőben is meg fog tenni minden olyan törvényes intézkedést, amely Érpatak és Nagykálló közös hivatalának megalakításához és a megfelelő ügyfélfogadási-ügyintézési rend megteremtéséhez szükséges.

Előzőleg Érpatak néhány tucatnyi lakosa és a polgármester a tárca épülete előtt demonstrált, mert Orosz Mihály Zoltán polgármester (képünkön) álláspontja szerint a település működése március vége óta szabályozatlan. A polgármester közölte, Nagykállóval azért nem írták még alá a szükséges megállapodást, mert egyik fél sem tudta a másik ajánlatát elfogadni, mindkét érintett neki kedvező és több jogosítványt tartalmazó megállapodást akart. A település vezetője azt mondta: ilyen esetre nincs jogi kánon, amely alapján lépniük lehetne, erre szeretnék felhívni a figyelmet. Utalt arra is, hogy noha a kormányhivatal kijelölte Nagykállót, ott nem tudtak eddig ügyet intézni. Jelezte: közben Nagykálló jegyzője arról tájékoztatta, hogy mostantól a megállapodás aláírásáig megbízással elláthatják a hatósági feladatokat.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal sajtóreferense, Palicz György közlése szerint Érpatak község önkormányzata korábban elmulasztotta törvényi kötelezettségét, miszerint március 2-áig kellett volna közös hivatalt kialakítania valamelyik közeli helyhatósággal. A törvényi határidő lejártáig egyetlen társönkormányzattal sem kötött megállapodást a település, ezért a térségi kormányhivatal vezetője saját jogkörében eljárva jelölte ki Nagykállót Érpatak együttműködési partnerének. (A kijelölés azonban nem pótolja a megállapodás aláírását.)

A sajtóreferens kitért arra, hogy a megyei kormánymegbízott által kibocsátott törvényességi felhívás alapján a két település között már megkezdődtek az egyeztetések, azok végleges lezárásáig az érpatakiak a jegyzői hatáskörbe tartozó államigazgatási ügyeket Nagykálló város polgármesteri hivatalában intézhetik, az ügyfélfogadási időben. A javaslat szerint később heti két napon, kedden és csütörtökön helyben tudják majd intézni ügyeiket az érpataki lakosok.