balogh janos oro2016Határozatképtelenség miatt elmaradt az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) vasárnap délelőttre összehívott rendkívüli közgyűlése, mivel a testület 47 tagja közül csupán 5-en jelentek meg, a határozatképességhez pedig 24 képviselő jelenlétére lett volna szükség.

Balogh János (Magyarországi Cigányok Országos Fóruma - MCF), az ORÖ elnöke jelentette be, hogy a rendkívüli közgyűlés határozatképtelenség miatt elmarad. A rendkívüli közgyűlést 12 képviselő kezdeményezte, és a tervezett napirendi pontok között szerepelt az ORÖ hivatalvezetőjének a leváltása, valamint a Balogh János elleni fegyelmi eljárás indítványozása.

Az ülés összehívását kezdeményezők egyike, Vajda László (Lungo Drom) újságírók előtt arról beszélt, hogy az ORÖ jelenlegi hivatalvezetője, Cserháti Tiborné, aki május óta tölti be a tisztségét, támogatja „a sorozatos törvénytelenségeket”, ezért vissza kívánják hívni a tisztségből. Balogh János esetében pedig a méltatlanság kimondását kívánják elérni. Februári megválasztását követően „sorozatban követett el törvénytelenségeket a jelenlegi ORÖ-elnök” – mondta a képviselő, aki szerint a közgyűlési üléseken a jelenlegi vezetés a többséget úgy tudja elérni, hogy képviselőket vásárol meg.

Vajda László még azt is mondta, szombat este több képviselőtársuk arról tájékoztatta őket, hogy a jövő hét folyamán szerződéseket fognak kapni az Emberi Erőforrások Minisztériumától, és ezzel indokolták, hogy nem jönnek el a rendkívüli közgyűlésre. Szombaton még három embert sikerült az ORÖ vezetésének „megvásárolnia”, így a vasárnapra összehívott ülésen a kezdeményezőknek nem lett meg volna meg a többségük  jelentette ki. Azt is nehezményezte, hogy az ORÖ jelenlegi elnöke és hivatalvezetője nem küld a sajtónak meghívót a közgyűlési ülésekre, és rendszerint nem Budapesten, hanem vidéki helyszíneken tartják meg az üléseket.

Lakatos Oszkár (Lungo Drom) képviselő elmondta, hogy 22 képviselőtársukkal el tudtak volna jönni az ülésre, de mivel 3 képviselő miatt nem lett volna meg a többségük, a többiek - az időjárás és az útviszonyok miatt  el sem jöttek. A rendkívüli közgyűlést kezdeményező képviselők közül 11 tartozik a Lungo Dromhoz  fűzte hozzá. Lakatos Oszkár szerint az ORÖ tartozása már több mint kétmilliárd forint. Azt is szóvá tette továbbá, hogy az ORÖ-ben „az emberek pénzért eladják magukat”. „Hiteltelen, hazug képviselők vannak az Országos Roma Önkormányzatban. Ezek az emberek nem érdemlik meg, hogy a magyarországi cigány társadalmat képviseljék” – jelentette ki.

Pongó Ignác (Magyarországi Cigányok Országos Fóruma  MCF), a szervezet pénzügyi bizottságának elnöke arról beszélt, hogy a rendkívüli közgyűlést „most nem az ellenzék kezdeményezte, hanem Balogh János (...) hűséges szolgái”. A rendkívüli közgyűlés megtartásában mi partnerek voltunk  tette hozzá. Megerősítette az előtte szólók kijelentéseit, szerinte is kiegyeztek a képviselők és az elnök, ezért nem jöttek el a közgyűlési ülésre.

Az ORÖ az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében azt írta: vasárnap „ismét bebizonyosodott, hogy azok a politikai szélhámosok és támogatóik, akik az önkormányzat egységének megbontásán dolgoznak, és egyéni ambícióik kiéléseként hatalmi játszmák terepének tekintik a hazai cigányság legjelentősebb érdekvédelmi fórumát, nem bírnak jelentős támogatással a közgyűlésben”. A Lungo Drom és szövetségesei egységesek és elkötelezettek Balogh János elnök mellett, valamint az önkormányzatban folyó szakmai munka folytatásában. A hazai cigányság abban érdekelt, hogy az általa megválasztott képviselők hatékonyan képviseljék a roma nemzetiség érdekeit – olvasható a közleményben.