pogacsastibor01Az önkormányzatoknak február 15-ig kellett kiadniuk a rászorulóknak a tüzelőanyagot. A program országosan mintegy 180 ezer háztartásnak nyújt segítséget. A tűzifaprogram csak egy eleme annak, amit a szociális rendszerben önkormányzatokkal közösen biztosít a kormányzat – emlékeztetett az illetékes államtitkár.

Összesen 167 szabolcsi, hajdúsági és borsodi település vásárolt szociális tűzifát mintegy 590 millió forint értékben a Nyírerdő Nyírségi Erdészeti Zrt.-től - közölte a nyíregyházi székhelyű társaság vezérigazgatója, Szalacsi Árpád az MTI-vel. Tájékoztatása szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből 125, Hajdú-Biharból 41 település vásárolt a társaságtól tűzifát, valamint egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei község, Ároktő is innen szerezte be a tüzelőt. A február 15-én befejeződött téli szociális tűzifaprogram idején 31 350 köbméter tűzifát értékesített a Nyírerdő. A vezérigazgató emlékeztetett arra, hogy ez az összeg megközelíti az országos keret egyötödét, a kormány összesen hárommilliárd forintot fordított a szociális tüzelőanyag támogatásra ezen a télen.

A tüzelő kétharmada a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, egyharmada pedig Hajdú-Bihar megyei erdészeteken keresztül jutott el a településekhez. A legtöbbet igénylő önkormányzatok, Baktalórántháza, Hodász és Demecser együttesen csaknem 1900 köbméter tűzifát vásároltak a szociálisan rászorulók részére. Elsősorban keménylombos tűzifa-igények érkeztek az önkormányzatoktól, ezért leginkább akác és tölgy tűzifa vásárlására kötöttek szerződéseket, de értékesítettek kőrist, juhart és kései meggyet is - közölte Szalacsi Árpád. A Nyírerdő Zrt. 2011 óta folyamatosan részt vesz a szociális tűzifaprogramokban: öt év alatt csaknem 107 ezer köbméter tüzelő jutott el társaságtól az önkormányzatok közvetítésével a rászoruló családokhoz.

A 2015. évi szociális tűzifaprogram mintegy 180 ezer háztartásnak nyújt segítséget – mondta szerdai sajtótájékoztatóján Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára (képünkön) annak apropóján, hogy az önkormányzatoknak február 15-ig kellett kiadniuk a rászorulóknak a tüzelőanyagot. Ismertette: 2185 önkormányzatból 1890 állami erdőgazdaságoktól, 224 pedig kormányhivataloknál nyilvántartásba vett magán erdőgazdálkodóktól vásárolt tűzifát, további 152 önkormányzat pedig barnakőszenet. Az államtitkár úgy értékelte: a program jól segíti azt a célt, hogy a kormány biztosítsa a legelesettebbek számára is a mindennapos megélhetéshez szükséges alapfeltételeket. Hozzátette: a tűzifaprogram csak egy eleme annak, amit a szociális rendszerben önkormányzatokkal közösen biztosít a kormányzat, mivel a helyhatóságok az egyik szociális támogatási keretükön belül is rendelkeznek a téli tüzelő biztosításához szükséges forrásokkal, és ezen túl is tudják támogatni a lakosságot.

Az államtitkár felidézte: az elmúlt 5 évben mintegy 10 milliárd forintot biztosítottak a rászorulók téli tüzelőjére és a költségvetési számok alapján idén is folytatódik a program. A kormány 2011-ben döntött arról, hogy keretet hoznak létre az 5 ezer fő alatti települések téli tűzifabeszerzésének támogatására. Az önkormányzatok pályázati úton juthatnak pénzhez. A 2015. évi program következő eleme Pogácsás Tibor közlése szerint az, hogy az önkormányzatoknak el kell készíteniük a támogatással összefüggő elszámolásokat.