ceuEgyetértési nyilatkozatot írt alá Bécs városa a Közép-európai Egyetemmel (CEU) egy campus létesítéséről – írta az APA osztrák hírügynökség. Az egyetértési nyilatkozatban foglaltak az aláírást követően még a bécsi önkormányzat kulturális, tudományos és sportbizottsága elé kerülnek vitára.

A bécsi városháza közlése szerint az aláírt egyetértési nyilatkozat kilátásba helyezi, hogy a Soros György milliárdos üzletember által alapított magánegyetem 99 évre kibérel egy történelmi épületet. A CEU ígéretet tett az épület állagának megóvására is.

A nyilatkozat szerint Bécs szeptember végéig megkötné a bérleti szerződést a CEU-val, amely a 2022-23-as tanévben kezdené meg működését az osztrák fővárosban. Szerepel a tervekben egy köztes megoldás is, amely lehetővé tenné, hogy az intézmény már 2019 őszén megnyissa kapuit.

A CEU márciusban jelentette be, hogy budapesti és New York-i campusa mellett Bécsben is megnyitná kapuit. Michael Häupl, Bécs akkori polgármestere az évszázad lehetőségének nevezte az együttműködést CEU-val.

„Bécs egyetemek, vállalatok és nemzetközi szervezetek globális központja. A városban létesített campus izgalmas lehetőségeket kínál oktatóinknak és diákjainknak” – idézte Michael Ignatieffet, a CEU elnök-rektorát honlapján az oktatási intézmény. Ignatieff ugyanakkor azt is leszögezte, hogy a CEU otthona a magyar főváros marad, és elkötelezett az egyetem budapesti jövőjének hosszú távú rendezése mellett.

Ehhez kacsolódó hír, hogy a The Times úgy vélekedett online kiadásán megjelent írásában, hogy „az újabb választási sikerben fürdő” Orbán Viktor miniszterelnök ismét kísérletet tehet a Közép-európai Egyetem (CEU) bezárására – idézi az MTI. A szerző, Tom Kington a Budapestről keltezett cikkben úgy fogalmaz: a gyanútlan szemlélő számára a CEU ugyanúgy fest, mint a világ bármely más egyetemi campusa, ám az Orbán Viktor vezette magyar kormány szemében az egyetem nem más, mint olyan ügynökök fedőszerve, akiknek célja az ország elárasztása magukat migránsnak álcázó, a fehér keresztény magyar kultúra lerombolására törekvő muszlim terroristákkal, akik sokszor még fertőző betegségeket is behurcolnak.

A migrációval kapcsolatos félelmek választási győzelemhez segíthették Orbánt – áll The Times cikkében –, az a tény azonban, hogy a szerbiai határon húzódó kerítés felépítésétől eljutott az egyetemek fenyegetéséig, azt mutatja, hogy valójában nem a muszlimok az igazi célpontjai, Magyarországon attól tartanak, hogy a kormányfő célja az elégedetlenkedők hangjának elfojtása.

Hirdetés