balog zoltan01Az idősek világnapja alkalmából rendezett pénteki ünnepségen, a Pesti Vigadóban Idősbarát önkormányzat díjat adott át Balog Zoltán és Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára Belváros-Lipótváros, Ebes, Földeák, Mesztegnyő, Nyíregyháza és Szarvaskő önkormányzatának. Az ENSZ közgyűlése 1991-ben nyilvánította október 1-jét az idősek (a 60 év felettiek) világnapjává.

Idősekért díjat adományozott Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Blaskovich Erzsébet geriáter szakorvosnak, Molnár Ágnesnek, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főosztályvezető-helyettesének, valamint Hulák Zsuzsannának, az Emberi Erőforrások Minisztériuma főosztályvezetőjének. A díjakat a miniszter Novák Katalinnal együtt adta át.

A miniszter továbbá Idősekért díjat adományozott a jászberényi Dinai György Bélánénak, aki a házi segítségnyújtásban gondozónő, Fodorné Papp Ilonának, a nagyecsedi Szatmári Kistérségi Szociális Alapszolgáltatási Központ intézményvezetőjének, valamint a szerencsi Kontra Lászlónénak, aki nyugdíjasként segíti a rászorulókat. A díjakat a miniszter Czibere Károllyal adta át.

Az idősek életerős és lelkes nyugdíjasok lehetnek, ez pedig erőforrás a szűkebb környezetük, a családjuk, de az egész ország számára is – mondta beszédében az emberi erőforrások minisztere az idősek világnapja alkalmából. Kitért arra, hogy Magyarország népességének 17 százaléka 65 év feletti, de az életmódváltással, az egészségügy fejlődésével minden évben hónapokkal nő a 65 éves korban még várható egészséges évek száma.

Hangsúlyozta: a kormány sokat tett azért, hogy az időseknek jobb legyen az életük, például megőrizte a nyugdíjak vásárlóértékét, a „Nők 40” programmal 170 ezer nagymamát „adtak vissza a családoknak”, a munkahelyvédelmi akciónak köszönhetően ma már 400 ezer 55 év feletti munkavállaló dolgozik, az Erzsébet-program keretében pedig évente 35 ezer nyugdíjas pihenhet.

Novák Katalin, a minisztérium család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára azt mondta, 2060-ra az előrejelzések szerint a magyarországi népesség egyharmada 60 év feletti lesz, de „ez nem probléma, hanem kihívás, nem teher, hanem erőforrás számunkra”. Az államtitkár kiemelte: a cél az, hogy növeljék az idősek közösségben eltöltött éveinek számát, mert a közösséghez tartozás, a nemzethez tartozás akár az élethosszt is tudja növelni.

Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár az ünnepségen barackfához hasonlította az időseket, akik „őszülő halántékkal még bőségesen teremnek”. Mint mondta, a kormányzati szereplők felelősek azért, hogy „a dúsan termő fát” lássák, és az idősek tudását közkinccsé tegyék a társadalom és a családok számára egyaránt. Azt mondta, abban érdekeltek, hogy olyan összetartó társadalmat építsenek, amely keresi a kommunikációs csatornákat, összeköti a generációk sokszor elcsúszó, párhuzamos kommunikációját. Hozzátette, az is a dolguk, hogy megbecsüljük az időseket és azokat, akik az ő életminőségüket igyekeznek napról napra egyre jobbá tenni.