ader janos02A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata tizenkilencedik alkalommal rendezte meg gálaestjét a német önkormányzatok napja tiszteletére. A Magyarországon élő kisebbségek nemzetünk erejét gyarapítják, a németség munkája pedig mind az ország falvain és városain, mind az elért eredményekben megmutatkozik - mondta ez alkalomból Áder János államfő.

A köztársasági elnök a magyarországi német önkormányzatok napja alkalmából rendezett gálaműsoron elmondott beszédében kijelentette: „Magyarország ezeréves történelme során számtalanszor bebizonyosodott, hogy a nemzetiségi kisebbségek tagjaiban olyan magyar hazafiakat tisztelhetünk, akik közös értékeinket, kultúránkat, nyelvünket, sokszínűségében is egységes nemzetünk erejét gyarapítják.” Az évszázadok óta a legnagyobb nemzetiségek közé tartozó németek alkotóerejének és szorgalmának eredménye falvainkon, városainkon, de kiemelkedő szellemi és sporteredményeinkben is megmutatkozik - fűzte hozzá.

Szent Istvánnak fiához, Imre herceghez írt intelmeit idézve kijelentette: az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő. Az ide érkező nemzetiségek tagjai hűséggel és odaadással viszonozták gyámolításukat, fogalmazott, majd azzal folytatta, hogy németség magyar hazafiként harcolt a polgárosodásért vívott szabadságküzdelmekben, mindig számíthatott rá Magyarország az országépítésben, de az ország XXI. századi polgárosodásának előmozdításában is.

A XX. században azonban „bűnösen hűtlennek bizonyult hazájuk politikai vezetése” hozzájuk – idézte fel az államfő a II. világháborút követő kitelepítéseket. A kollektív bűnösség vádjáról szólva aláhúzta, hogy az nem a hazai németség szégyene, hanem a politikai vezetőké, akik ezzel újabb fájdalmas sebet ütöttek saját nemzetükön.

Mindezek miatt olyan országot kell létrehozni, amelyben megkérdőjelezhetetlen érték az emberi és polgári jogok érvényesülése, zárta szavait Áder János, emlékeztetve hallgatóságát arra, hogy Magyarország a huszonöt évvel ezelőtti szabadságküzdelmekkel mind a német, mind az európai újraegyesítést elősegítette. Végül felidézte azt is, hogy az Országgyűlés három éve január 19-ét a hazai németek kitelepítésének emléknapjává nyilvánította.

Hirdetés