salomvarA korábbi körjegyző bűncselekménye miatt harmincmillió forintos kártérítés kifizetését rótta ki a bíróság Salomvár (Zala) önkormányzatára. A község ekkora összeget nem tud előteremteni, ezért az önkormányzat indítványára adósságrendezési eljárás indult.

A bíróság április végén, a helyi képviselő-testület kérésére rendelte el az adósságrendezést – erősítette meg a Zalaegerszegi Törvényszék szóvivője, Beznicza Árpád az MTI információját. Az adósságrendezési eljárás megindításáról a hitelezőket országos napilapokban, hirdetésben tájékoztatta az önkormányzat.

Salomvár polgármestere, Árvay Sándor az előzményekről elmondta az MTI-nek, hogy a település korábbi jegyzője 2002-ben felhatalmazás nélkül kötött megbízási szerződést egy tervezővállalkozással. Ennek kapcsán a jegyzőt közokirat-hamisítás miatt jogerősen elítélték, de mint munkáltatót az önkormányzatot perelte be a vállalkozás. A harmincmillió forintnyi kártérítést azonban a település nem tudja kigazdálkodni.

A Győri Ítélőtáblán 2011 szeptemberében kelt jogerős ítélet szerint a jegyző idősek otthonának tervezési és engedélyeztetési feladataira kötött megállapodást a vállalkozással, csaknem 15 millió forintos nettó megbízási díjjal. A cég a terveket elkészítette, de az építkezés nem indulhatott el, mert a település nem nyert hozzá pályázati forrást. A peres eljárás során a bíróságok megállapították, hogy a körjegyzőnek nem volt meghatalmazása a testülettől arra, hogy szerződést kössön, hamis irattal megtévesztette a szerződő felet. A Zala Megyei Bíróság ennek kapcsán 2009-ben jogerősen el is ítélte a salomvári volt hivatalvezetőt közokirat-hamisítás bűntette miatt.

A Győri Ítélőtábla az önkormányzatot elmarasztaló ítéletének indoklása szerint a jogellenes megtévesztő magatartás ellenére a munkáltató önkormányzat felel a jegyző által okozott kárért. Ezért kamatokkal növelve csaknem 30 millió forint kártérítést kell megfizetnie. A követelés miatt januárban végrehajtási eljárás indult a település ellen. Az önkormányzat nyilatkozott, hogy nincs pénze, likviditási gondokkal és forráshiánnyal küzd, de zárolták a számláját.

Nem maradt más törvényes lehetőség a működés fenntartására, ezért kérték az adósságrendezési eljárás elindítását, amely feloldja a számla zárolását. „Pénzünk ettől még nem lesz, csupán lélegzetvételnyi időt kaptunk” – mondta a polgármester. Az elmúlt években a szűk keretek ellenére nem voltak gazdálkodási gondjaik. Tiszteletben tartják a bíróság ítéletét, még ha nem értik is, miként terjedhet odáig egy munkáltató felelőssége, hogy bűncselekmény miatt ekkora összegű kártérítésre kötelezzék. Az évente 120 millió forintos költségvetésből gazdálkodó település iskolát tart fent, óvodatársulás résztvevője, és védőnői szolgálatot is működtet. Ezek jelentős pénzt visznek el. Az állami normatíva a felét fedezi a kötelező feladatok ellátásának, a többit a településnek kell kigazdálkodnia.

A polgármester elmondta: a napokban elkészült a kereset, amelyben az egykori körjegyzőtől követelik az önkormányzatra kirótt mintegy 30 millió forintos kártérítés megfizetését. Tudomása szerint azonban a csalásért is feljelentett egykori hivatalvezetőnek nincs állandó magyarországi lakcíme, és minden vagyonát leíratta a nevéről.

A TM-Line Zrt. pénzügyi gondnoka, Pogacsics Milán az MTI kérdése elmondta: az adósságrendezési eljárás keretében megkezdődött az önkormányzat gazdasági helyzetének felmérése, és az előírások szerint megalakult az öttagú adósságrendezési bizottság. Az önkormányzatnak 30 napon belül válságköltségvetést kell készítenie, s az eljárás idején csak a törvény által előírt kötelező feladatait láthatja el, tehát az óvoda és az iskola fenntartása vagy a védőnői szolgálat működtetése nincs veszélyben. Várhatóan szakértő bevonására is szükség lesz, hogy megállapítsa, forgalomképesek-e az önkormányzat ingatlanjai, vagyona elegendő-e a 30 millió forintos kártérítési összeg kifizetésére. Várják további hitelezők jelentkezését 60 napon belül, de a perbeli kártérítéshez hasonló jelentős követelésre nem számítanak.

Hirdetés