ader janos03A Megyei Jogú Városok Szövetsége egyhangú döntéssel csatlakozott Áder János köztársasági elnök klímavédelmi kezdeményezéséhez. Kaposvár polgármestere arra kérte városa lakóit is, hogy csatlakozzanak a köztársasági elnök klímakampányához.

Ez egy olyan ügy, amely mindannyiunk számára fontos - hangsúlyozta Szita Károly polgármester. "Szélsőségessé váló időjárásunk azt mutatja, hogy ha most nem lépünk, néhány éve múlva egy visszafordíthatatlan folyamat részesei leszünk" - figyelmeztetett a politikus, és közölte: ő már regisztrált a www.elobolygonk.hu oldalon, ugyanerre kérte a kaposváriakat is.

A Megyei Jogú Városok Szövetségének elnökeként emlékeztetett: a kezdeményezéshez a szervezethez tartozó mind a 23 város csatlakozott a múlt héten Hódmezővásárhelyen tartott ülésen. A polgármesterek vállalták, hogy mindannyian felkérik városuk lakóit, regisztráljanak a honlapon. "A tét az, hogy a 2015 decemberében rendezendő, sorsfordító párizsi klímacsúcson születik-e olyan döntés, amellyel az emberiség meg tudja fékezni a klímaváltozást, vagy ennek hiányában felgyorsulnak és visszafordíthatatlanná válnak-e a hazánkban is tapasztalt folyamatok" - mondta Szita Károly.

Kaposvár minden beruházásakor törekszik arra, hogy csökkentse a szén-monoxid-kibocsátást – mondta. Példaként említette a napokban bejelentett autóbuszcsere-programot, amelynek keretében négymilliárd forint uniós támogatásból környezetkímélő buszokra cserélik le a helyi közösségi közlekedést biztosító valamennyi autóbuszt. Felidézte: célként fogalmazták meg a megújuló energiák hasznosítását. "Így válhatunk Európa zöld városává és egyben a legegészségesebb várossá is" - jelentette ki.

Áder János köztársasági elnök a www.elobolygonk.hu című honlapra felkerült interjúban elmondta: a honlap elindításával Al Gore, az Egyesült Államok korábbi alelnöke kezdeményezéséhez csatlakozik, aki a következő hónapokban egymilliárd aláírást összegyűjtését tűzte ki célul világszerte. A kezdeményezés célja nyomást gyakorolni a tanácskozáson résztvevő politikai döntéshozókra, különösen a nagy szén-dioxid-kibocsátással rendelkező országok vezetőire.

Az államfő május 5-én jelentette be: Al Gore volt amerikai alelnök kezdeményezéséhez kapcsolódva kampány indul annak érdekében, hogy a párizsi klímacsúcs résztvevőit az éghajlatváltozást okozó környezetszennyezés elleni ambiciózusabb, elkötelezettebb, nagyobb felelősségről tanúskodó megállapodás megkötésére ösztönözzék. A megyei jogú városok önkormányzatai a köztársasági elnök kérésének megfelelően vállalták, hogy saját információs rendszereiken keresztül a lehető legtöbb emberhez eljuttatják a kezdeményezés hírét, és lehetővé teszik számukra, hogy www.elobolygonk.hu címen indult honlapon regisztrálva felemeljék szavukat a cél érdekében.

Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal környezeti fenntarthatósági igazgatóságának vezetője a hódmezővásárhelyi tanácskozáson emlékeztetett arra, hogy Al Gore volt amerikai alelnök világméretű klímavédelmi akciót indított, amelynek célja, hogy egymilliárd támogatót szerezzen a párizsi klímacsúcs előtt. Áder János pedig első államfőként felajánlotta Magyarország és az ő személyes támogatását a kampányhoz.

A környezetvédelmi szakember szerint az ipari forradalom óta 0,9 Celsius fokkal emelkedett a Föld átlaghőmérséklete, ahhoz, hogy a folyamatot kontroll alatt lehessen tartani, a növekmény nem haladhatja meg a 2 Celsius fokot. Ehhez azonnal cselekedni kell, mivel a mai lépések hatásai csak húsz-huszonöt év múlva lesznek érzékelhetők. A világon a klímakatasztrófák okozta kár nagysága évente hatezer-milliárd dollárra tehető, ennek az összegnek a feléből megoldható lenne a gazdaság klímabarát átalakítása – mondta az igazgató. Szavai szerint Párizsban olyan klímavédelmi megállapodásra lenne szükség, amelynek mind a 193 ország részese, öt-tízévente lehetővé teszi az egyezmény felülvizsgálatát, és szükség esetén a lépések módosítását, valamint rögzíti a technológiai és finanszírozási együttműködések formáit is.