dombovar_szabolorandHatározatképtelen volt csütörtökön a Dombóváron a képviselő-testület, Szabó Loránd polgármester hétfőre hirdetett újabb ülést. A Tolna Megyei Kormányhivatal pénteken kezdeményezte, hogy a Szekszárdi Törvényszék mondja ki az összeférhetetlenséget a dombóvári polgármester ügyében, mivel Szabó Loránd a rá kiszabott ítélet ellenére továbbra is betölti a településvezetői tisztséget.

A kormányhivatal közleményében emlékeztetett: Dombóvár képviselő-testülete május végén határozatban kimondta az összeférhetetlenséget, miután a Kúria jogerős, végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztést, egyben előzetes mentesítést tartalmazó ítéletet szabott ki Szabó Lorándra.

A független polgármester a Szekszárdi Törvényszéknél kért felülvizsgálatot, amely határidőn túli döntéshozatal miatt, az érdemi vizsgálatot mellőzve megsemmisítette a képviselő-testületi határozatot.

Az így kialakult helyzet megoldása, az összeférhetetlenség alapjául szolgáló körülmények érdemi vizsgálata és elbírálása érdekében fordult most a megyei kormányhivatal a törvényben biztosított hatáskörében eljárva a törvényszékhez, hogy az mondja ki az összeférhetetlenséget. A törvényszék a kérelem beérkezésétől számított harminc napon belül nem peres eljárásban, három hivatásos bíróból álló tanácsban hozza meg döntését. A döntés ellen a kézhezvételtől számított nyolc napon belül lehet fellebbezni, azt három napon belül a másodfokú bíróság bírálja el – írja a kormányhivatali közlemény.

Szabó Loránd polgármester elmondta az MTI munkatársának: álláspontja szerint a kormányhivatalnak akkor van joga kezdeményezni az összeférhetetlenség kimondását, ha az önkormányzat nem dönt, vagy ha döntése jogszerűtlen. Ez esetben alaki hiba miatt semmisítették meg a képviselő-testületi határozatot, ezért véleménye szerint a törvényszék nem fogadhatja be a kérelmet. Arra számít, hogy érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

Szabó Lorándot a Kúria jogerősen felbujtóként elkövetett sikkasztás miatt ítélte két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre, mert a településvezető 2003-ban és 2004-ben testületi felhatalmazás nélkül adott megbízást arra, hogy utaljanak át 211 millió forintot önkormányzati cégeknek pályázati önerőre.

Szabó Loránd úgy sejti a képviselők bojkottálták a testületi ülést, ezért maradtak távol, mivel az e heti bizottsági ülések nem maradtak el. Megismételte múlt héten tett nyilatkozatát, miszerint azonnal lemond a polgármesteri tisztségről, ha a képviselő-testület önnön feloszlatása mellett dönt. A Fidesz részéről egyedül Tóth Zoltán volt jelen csütörtökön a független dr. Janek Attilával megtámogatva. A képviselő szerint rossz volt az ülés időpontjának megválasztása, mert mint mondta, több frakciótársának előre lefoglalt és kifizetett üdülése volt már erre az időre.

Hirdetés