A Komló városát keresztülszelő vasúti pálya kiváltásának vizsgálatát és nem megszüntetését rendelte el az Építési és Közlekedési Minisztérium – közölte a Lázár János vezette tárca hétfőn délután. Arra reagáltak ezzel, hogy a 444 egy birtokába került MÁV-dokumentum alapján azt írta, a miniszter néhány héttel ezelőtt elrendelte a komlói vasútvonal városon belüli szakaszának elbontását.

A minisztérium közlése szerint a Baranya megyei település korábbi és azóta újraválasztott vezetése azt kérte tőlük, hogy Komló városképi, gazdasági és ipari fejlesztési terveinek érdekében, a település központján átvezető vasútvonal szükségességét vizsgálja felül, a vasúti területeket pedig adja át az önkormányzat részére. Meg is osztották a városvezető levelét, amelyben azt fejtette ki, hogy az elmúlt évtizedben a dübörgő bányászat idején mind a személyszállítás, mind a teherforgalom nagy kihasználtsággal működött, viszont ma már csak a kőbánya szállít évente változó mennyiségű (átlag 100.000 tonna) követ, ezen kívül pedig a mecsekjánosi megállóhelyről indul faszállítás. Ráadásul az általános iskola és óvoda mellett lévő kődöntő önkormányzati működési engedélye 2026-ig, míg a közlekedés felügyeleti engedély 2032-ig szól. Már megkezdték az egyeztetéseket, hogy máshová kerüljön, így a kőszállítás belátható időn belüli megszűnése ennek a szárnyvonalnak a létjogosultságát megkérdőjelezi. A polgármester azt is írta, hogy Komló szempontjából lényeges, hogy a vasút által elfoglalt, kihasználatlan területek igazi belvárosi hasznosítása megkezdődhessen. A cél szerinte, hogy a belvárosi vasútállomástól a Mecsekjánosi megállóhelyig terjedő szakaszt megszüntessék és ezek a területek fejlesztési forrásokkal együtt az önkormányzat tulajdonába kerüljenek.

A 444 a MÁV-dokumentumra hivatkozva azt írta, hogy a tervek szerint elbontják a nyílt vasúti pályát Mecsekjánosi és Komló között, illetve felszámolják Komló vasútállomás teljes vágányhálózatát. El kell bontani a peronokat és az útátjárókat is, összesen pedig 7263,5 méternyi vágányt szednek fel. A komlói vasútállomás a város középpontjában fekszik, így az ingatlanok átadásával az önkormányzat nagy értékű vagyontárgyakhoz jut.