A Fővárosi Törvényszék megsemmisítette az V. kerület új választókerületi beosztását, amit a csökkenő lakosságszám miatt határozott meg a jegyző. A bíróság az indoklás hiányára tekintettel új eljárásra kötelezte a választási irodát.

A választókerületi beosztást a Tiéd a Belváros-frakció vezetője, Kovács Alex Gábor és helyi képviselő a Választási Földrajz és a TASZ segítségével támadta meg. A bíróság a politikai érveket érdemben nem vizsgálta, mert az indokolás hiánya önmagában elegendő volt a határozat megsemmisítésére.

A jövő júniusi önkormányzati választás előtt több fővárosi kerületben és vidéki városban újra kell rajzolni a választókerületeket, mert több esetben jelentősen csökkent a lakosság száma. A jegyzők november 30-ig rajzolták meg az új választókerületi felosztást, és ezek kihirdetése után 15 napig van lehetőség jogorvoslatra.

Egyáltalán nem mindegy, hogyan jelölik ki az önkormányzati választókerületek határait, ez ugyanis komoly befolyással lehet a végeredményre. Azt a törvény határozza meg, hogy mekkora változásnál kell hozzányúlni a beosztáshoz.

A Belvárosban egyrészt azért volt szükség a kerülethatárok módosítására, mert a kerület lakónépessége 25 ezer alá csökkent, emiatt a korábbi 10 választókerület helyett már csak 8-at kell kijelölni. Ezzel párhuzamosan a képviselő-testületben ülő képviselők száma is csökken 14 (10 egyéni és 4 kompenzációs) mandátumról 11 (8 egyéni és 3 kompenzációs) mandátumra.

A cikk itt folytatódik