A javaslat szerint az önkormányzati választáson jelölő szervezetként induló szervezetek nem használhatnak fel külföldi támogatást.

Kedd este Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője benyújtotta a parlamentnek A nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény javaslatát – írta meg a 444.hu.

A javaslat alapján az önkormányzati választáson jelölő szervezetként induló szervezetek nem használhatnak fel külföldi támogatást.

A javaslat tartalmazza azt is, hogy nem folytathatnak külföldi támogatásból a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlésére irányuló tevékenységet az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán induló jelöltek sem.

A törvényjavaslat meghatározása szerint a tiltott külföldi támogatás más államtól, külföldi természetes vagy jogi személytől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől származó vagyoni hozzájárulás.

A szabály megszegése esetén a párt vagy az egyesület a tiltott támogatás kétszeresét köteles megfizetni, külföldi támogatás esetén ehhez még büntetőjogi szankció is társul.

A jelölteknek nyilatkozniuk kell arról, hogy a kampány során nem használnak fel külföldi támogatást vagy ebből származó vagyonelemet.

Ezt az Állami Számvevőszék ellenőrizheti, és ha külföldi pénzek nyomára bukkan, akkor a jelöltnek az összeg kétszeresét kell befizetnie.