Budapesten 12 év után először emelik a vonaljegyek árát. Bár a jelenlegi inflációs helyzetben a döntés mindenképp racionálisnak tűnhet, ilyen közel az önkormányzati választásokhoz sokakat meglepett. A Pénzcentrum most utánanézett, hogy a jelenlegi 350 forintos jegyek valóban olyan olcsónak számítanak-e, mint azt a 12 éve stagnáló áruk sugallja, illetve annak, hogy a megemelt árú jegyek mennyire számítanak majd megfizethetőnek a magyar városokhoz, illetve a régió más fővárosaihoz képest.

Több, mint tíz év után emelt jegyárat a BKK. Ez idő alatt a költségek persze az egekbe emelkedtek mégis 2011 óta sikerült tartani az árszínvonalat. Ezt megelőzően általában évente emelték a tarifákat, jellemzően nagyjából az inflációt lekövető mértékben. 12 éve azonban az akkor új, mostanra leváltott városvezetés változtatott a stratégián és azóta egy 2013-ban bevezetett 10 százalékos bérletárcsökkentés volt az egyetlen változás. Amíg az infláció alacsony maradt, addig emellett az elhatározás mellett a 2019-ben megválasztott politikai garnitúra is kitartott. Az elmúlt másfél év eszméletlen drágulása, ami, a munkaerőhiánnyal tetézve többek között a közlekedési cég alkalmazottainak bérköltségét is durván feltornázta, ezen a területen is változást hozott.

A cikk itt folytatódik