Tizenhétmilliárd forint európai uniós és hazai forrásból valósul meg az az ivóvízbiztonság-javító program, amely Balmazújváros, Hajdúnánás és Hajdúböszörmény településeken zajlik.

Az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára, V. Németh Zsolt tette a bejelentést. Elmondta, hogy Magyarországon a háztartások csaknem 100 százalékába eljut az ivóvíz, míg Romániában csak 74 százalék ez az arány. A következő időszakban ezért már más természetű fejlesztésekre van szükség, növelni kell például az ivóvízellátás biztonságát. Ezt a célt szolgálja a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. és az Építési és Közlekedési Minisztérium konzorciumának beruházásában megvalósuló Keleti Főcsatorna Felszíni Ivóvíztisztító mű a három várost elérő páros távvezeték kialakításával.

Mindemellett Hajdúnánáson a meglévő 150 köbméteres víztorony helyett egy 46 méter magas, 1000 köbméteres víztorony is megépül – ígérte V. Németh Zsolt. Továbbá az ikervezetékeket úgy alakítják ki, hogy üzemzavar esetén se szüneteljen a szolgáltatás.

Az ivóvízbiztonság elérésében jelentős szerephez jut a szakemberek digitális tudása állapította meg Fábrik Tamás, a TVR Zrt. műszaki igazgatója.

Füzék Gábor, a Mészáros és Mészáros Építőipari Zrt. projektvezetője az egyik legfontosabb feladatként említette a rétegvíz megőrzését. A 71 kilométer hosszú páros távvezeték, valamint a hajdúnánási víztorony kilencszáztíz nap, közel két és fél év alatt készül el, idén november közepére.