Látványos különbségek olvashatók ki az országon belül a friss ingatlanadatokból. A szakadék olyan mély, hogy van, amiben 84-szeres az eltérés.

A használt lakások átlagos négyzetméterára a tavalyi utolsó negyedéves csökkenés után jelentősen emelkedett, a szegényebb régiók községei mégis egyre olcsóbbak, új lakások pedig mintha csak mutatóban épülnének az ilyen térségekben. Van olyan vármegye, ahol százezer lakosra egy új lakás jutott.

Húsz százalékkal esett vissza az első negyedévben az új építésű lakóingatlanok száma a tavalyi év azonos időszakához képest, de ha megnézzük a vármegyék adatait, akkor ezen belül hatalmas különbségeket láthatunk. A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint a fővárosban és néhány vármegyében ennél jóval nagyobb volt a csökkenés, míg máshol az idei első negyedévben ugrott meg az épített lakások száma. Ezek a számok azonban még időarányosan is lényegesen elmaradnak az előző évek eredményeitől. Összességében utoljára 2018 első negyedévében épült a mostaninál is kevesebb lakás az országban.

A fővárosban 2022 első negyedévében százezer lakosra 143 épített új lakás jutott, ez idén már csak 84 volt, ez több mint 40 százalékos visszaesést jelent. De még így is 84-szer több ingatlan épült lakosságarányosan, mint Nógrád megyében, ahol mindössze egy volt a százezer főre jutó épített lakások száma. A már nehezen alulmúlható számnál nem sokkal jobb a helyzet több vármegyében: Békésben tavaly és idén is négy-négy, Baranya és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében idén január és március között öt-öt, Vasban hat, Zalában pedig mindössze nyolc épített új lakás jutott százezer főre.

A cikk itt folytatódik