A gyenesdiási Diási Játék Strand nyerte el a Balaton Legjobb Strandja 2024 címet, és 28 balatoni strandon loboghat a legjobbaknak járó ötcsillagos Kék Hullám Zászló.

Az önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség az idén huszonegyedik alkalommal hirdette ki díjkiosztó ünnepségén Vonyarcvashegyen, hogy kik kapták meg a legjobb balatoni strandok védjegyévé váló Kék Hullám Zászló strandminősítést. Az idén 46 strandüzemeltető vállalta a megmérettetést, némelyikük szabadstrandokkal és kempingekkel.

Lombár Gábor, a BSZ elnöke beszédében hangsúlyozta: a Kék Hullám Zászló elnyerése mára rangos elismerés lett, ugyanakkor a fejlesztési irányok útmutatójává is vált a szakmai bírálóbizottság minősítése.

A helyszíni bejárások az iskolaszünet kezdete utáni héten zajlottak, a bírálóbizottságba a BSZ bevonta a partnerszervezeteit; a Nők a Balatonért Egyesület, a Balatoni Turizmus Szövetség, a Balatoni Kör, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, valamint a Magyar Turisztikai Ügynökség képviselőit. Idén is egytől öt csillagig kaptak értékelést a nevezett strandok, ezzel is jelezve a fürdőhely szolgáltatásainak színvonalát, választékát. A nevező strandok közül 28 nyert ötcsillagos, 14 négycsillagos és négy háromcsillagos Kék Hullám Zászlót.

Fabacsovicsné Kovács Krisztina, a BSZ titkára elmondta, hogy a minősítés során vizsgálták a parkolási viszonyokat, a vizesblokkok állapotát, tisztaságát, a strandok akadálymentesítésének szintjét, a környezet állapotát (virágosítás, gyep, meder), a játszóterek minőségét, árnyékoltságát. Figyelembe vették a sportolási lehetőségeket, és a gyerekbarát szempontokra, mint a pelenkázó vagy családi öltöző meglétére is odafigyeltek. Számított a strandi vendéglátóhelyek kínálata, a helyi termékek jelenléte is.

Több különdíjat is osztottak a rendezvényen. Közöttük új a Smart Destination, amely a strandok digitális megközelíthetőségét vizsgálta. Három fürdőhely kapott Okos Strand minősítő oklevelet, a különdíjat a Vonyarcvashegy Lido Strandja érdemelte ki. A strandok digitális megközelíthetősége új szempontként bekerül jövőre a BSZ minősítő rendszerébe is – hangzott el a rendezvényen. A minősítő munkában tíz éve részt vevő titkár megjegyezte, hogy évente sok új innovatív megoldás, ötlet születik egy-egy strandon, amit érdemes a többieknek átvenniük.

Horváth Orsolya, az MTÜ turizmusstratégiai és szakpolitikai osztályvezetője szerint az elmúlt években hatalmas fejlődésen ment át szinte minden balatoni strand. Baba-mamabarát szobák, családbarát öltözők, vizesblokkok fogadják a vendéget, gyerek- és sportanimációkkal, lidós partszakasszal, megfelelő árnyékolással várják a családokat. Az MTÜ családbarát idei különdíját Balatonakali Mandulavirág strandjának adta át.

A Balatoni Kör az egész évben nyitva tartó, minőségi kínálattal rendelkező és helyi termékeket felsorakoztató strandi vendéglátóhelyeket értékelve Balatonudvari Fövenyes strandjának adta a különdíját. A Balatoni Turizmus Szövetség különdíját a Siófoki Nagystrand kapta, amely rendezvényhelyszínként is kínál programokat.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Zöld levél díjat adományozott a zöldfelületi szempontok, a biológiai sokféleség megőrzése, valamint az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodás alapján kiemelkedő balatonfüredi Kisfaludy strandnak, Zöld béka díjat a környezeti nevelésben kiemelkedő szigligeti Községi strandnak, valamint Zöld fészek díjat az élőhelyvédelmi szempontból kiemelkedő szántódi, Rigó utcai szabadstrandnak.

A tó körüli három vármegyei önkormányzat is különdíjban részesítette partszakaszainak egy-egy kiemelkedő fürdőhelyét.

Lombár Gábor büszkén elmondta az MTI-nek, hogy az utóbbi években magas az ötcsillagos Kék Hullám Zászlót elnyerő strandok száma: „Ez a strandfejlesztésre fordítható támogatások mellett annak is köszönhető, hogy a strandüzemeltetők megfogadják a szakmai zsűri ajánlásait. A Balatont bárkinek nyugodt szívvel lehet ajánlani, Európai-szintűek a strandjai.”