A tízezer lakosú Hevesen a kínai BYN Chemical magyarországi leányvállalata akart akkumulátorgyártáshoz szükséges oldószergyártó üzemet építeni, de úgy tűnik, mégsem lesz semmi a bizniszből.

Mint az EconomX írta, a vegyi üzem elleni masszív lakossági tiltakozás miatt Sveiczer Sándor polgármester visszakozott, posztja szerint: nem épül meg a 40 milliárdos gyár Hevesen, így nem lesz népszavazás sem. Illetve egyoldalú szerződés-megszüntetésről döntött szeptember 30-án a grémium.

Heves Város Önkormányzatának Képviselő-testülete szeptember 30-án újratárgyalta a BYN Hungary Kft-vel kötött adásvételi szerződés felmondását. Határozott döntés született az NMP-gyár szerződésének egyoldalú felmondásáról, visszavonásáról.

A portál emlékeztet arra, hogy a beruházást augusztus közepén, az önkormányzati választásokat követően jelentette be Sveiczer Sándor, néhány héttel azután, hogy a kampányban még tagadta az akkumulátoriparhoz kapcsolódó kínai cég betelepítésének tervét.

Szeptember elején a vegyipari fejlesztés ellen szervezett tüntetésen Csárdi Antal országgyűlési képviselő, az LMP frakcióvezető-helyettese azt mondta, Magyarországból szeméttelepet csinálnak, és e folyamat legújabb állomása Heves, ahol egy akkumulátorgyártáshoz szükséges oldószer, az NMP gyártását tervezik. Az NMP-t általában oldószerként használják különféle iparágakban. Magzatkárosító hatása is ismert. Veszélyes tulajdonságai miatt az Európai Bizottság (EB) 2018 áprilisában korlátozta felhasználását.