A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) hatásait vizsgálta meg a GKI Gazdaságkutató. A CSOK a kormányzat legfőbb demográfiai célját, a születésszám növelését hivatott támogatni.


A 2015 júliusában indult program részeként nyújtott támogatás jellemzően új vagy használt lakóingatlan vásárlásra volt felhasználható, s többször kibővítették. 2023-ig kétszázezer család igényelte a CSOK-ot, összesen 675 milliárd támogatást és 677 milliárd kedvezményes hitelt felvéve. A program azonban a születésszám mellett az építőiparra és az ingatlanárakra is nagy hatással volt, ezeket a hatásokat 2019 harmadik negyedévéig lehet vizsgálni. (A GKI megjegyzi, azért csak eddig, mert kormány 2019 júliusában vezette be a babaváró kötvényt, amelyben Kapitány Balázs demográfus számításai szerint 250 ezer család mintegy 2350 milliárd forint támogatásban részesült, ami elnyomja a CSOK hatását.)

Mint az ábrán is látszik, a születésszám negyedévenkénti növekedési üteme 2012 és 2014 között a V4 országokban (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) megközelítőleg azonos volt, amit itthon a CSOK bevezetése sem változtatott meg.

A cikk itt olvasható tovább

Hirdetés