Uniós és Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből nyert el pénzből fejlesztések,, felújítások, beruházási munkálatok indulhatnak.

Uniós forrásból újulnak meg utak Szabadkígyóson

Négyszázmillió forintos uniós támogatást nyert el a szabadkígyósi önkormányzat belterületi utak fejlesztésére.

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből elnyert összegből 13 utcában vagy utcaszakaszon, 5550 méter hosszan újulnak meg az útburkolatok a 2300 lakosú Békés vármegyei községben.

A kiviteli tervek várhatóan az év végéig elkészülnek, utána írják ki a nyílt közbeszerzési eljárást. A beruházást 2026. első felében biztosan le tudják zárni – közölte a projektgazda Békéscsabai Városfejlesztési NKft. ügyvezetője, Sódar Anita az MTI-vel.

Félmilliárd forintos fejlesztéssorozat indult

Csaknem félmilliárd forintos fejlesztéssorozat zajlik Békéssámsonban – tájékoztatta a Békés vármegyei község polgármestere, Annus István elmondta: a támogatásokat az uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből nyerték el.

A belterületi utakat 182 millió forintból fejlesztik, 1400 méter hosszan szilárd burkolat fogja váltani a jelenlegi földutat a Széchenyi utca egy szakaszán. A beruházás már közbeszerzési szakaszban jár.

Ugyancsak kiírták a közbeszerzést az 1963-ban épült művelődési ház felújítására, amelyre 120 millió forintot fordíthatnak. Az összegből kicserélik a tetőfedést, modernizálják az aulát és a mosdókat; a kertben pedig egy pavilon épül, amely további közösségi térként szolgál majd. Annus István elmondta, 34 millió forintot elnyertek a Magyar falu program kiírásán is, abból a művelődési ház elektromos hálózatát és fűtési rendszerét tudják korszerűsíteni.

A Szabadság Házát ötvenmillió forintból korszerűsíthetik energetikailag: szigetelik a külső homlokzatot és a födémet, új hőtermelő rendszert és napelemeket telepítenek. Itt is folyamatban van a közbeszerzési eljárás.

Befejeződött a műfüves pálya kialakítása a közparkban, amelyre ötvenmillió forintot fordíthattak. Jelenleg zajlik az 1990-es években épült óvoda harmincötmillió forintos felújítása: a négy csoportszoba új padlóburkolatot kap, a nyílászárókat lecserélik, és a csoportszobákhoz tartozó mosdók is megújulnak. A munkálatok a tervek szerint a szeptemberi tanévkezdésre befejeződnek.

Uniós támogatást nyert el Csorvás

Az óvoda bővítésére és a napközi konyha felújítására nyert el félmilliárd forint uniós támogatást a Békés vármegyei Csorvás önkormányzata.

Mindkét támogatást a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből nyerték el.

Százmillió forintból új, minimum húszszemélyes csoportszoba épül a meglévő óvodaépület bővítésével. Az új létesítményrész hasznos alapterülete 181,5 négyzetméter lesz; a támogatásból eszközöket is tudnak vásárolni.