Az országos nemzetiségi önkormányzatok alakuló üléseit a nemzetiségek jogairól szóló törvény alapján Sasvári Róbert, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke hívta össze.

A görög, a horvát és a ruszin nemzetiség országos önkormányzatának alakuló ülését szerdára, az örmény és a roma nemzetiségét csütörtökre, a románét péntekre hívta össze az NVB elnöke. A jövő héten tartja alakuló ülését a szlovák (október 8-án), a bolgár (október 9-én) és az ukrán (október 11-én) országos önkormányzat. A szlovén országos önkormányzat október 14-én, a lengyel október 15-én, a szerb október 16-án, a német nemzetiség pedig október 19-én tartja országos önkormányzatának alakuló ülését.

A képviselők az alakuló ülés kezdetén esküt tesznek. Az ülésen a nemzetiségi önkormányzat a testületének tagjai közül megválasztja az önkormányzat elnökét, elnökhelyettesét vagy elnökhelyetteseit, bizottsága tagjait, megalkotja szervezeti és működési szabályzatát, továbbá dönt a tiszteletdíjakról, illetményekről. Az alakuló ülést a jelen lévő legidősebb nemzetiségi önkormányzati képviselő vezeti, mint korelnök, a közgyűlés elnökének megválasztásáig.