Az állami tulajdonú Nemzeti Vízművek Zrt. irányítja a jövőben Szolnokon és agglomerációjában az ivóvíz- és csatornaszolgáltatást.


Az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára, V. Németh Zsolt bejelentette: a szolnoki Víz- és Csatornaművek Koncessziós Zrt. a hetedik intézmény, amely idéntől állami kötelékben látja el feladatát. Ebben az évben 14 társaság csatlakozik „az állami társaságok táborához, és az esztendő végére az ország több mint felén már állami tulajdonú intézmény intézi a víziközmű-szolgáltatást” – közölte.

Az államtitkár szerint a tulajdonosváltás előnye az ellátás biztonsága. Felidézte, hogy 2010-ben még több mint négyszáz társaság látta el az ivóvíz- és csatornaszolgáltatást Magyarországon, számuk azonban egy törvénymódosítás következtében 2022-re harmincnyolcra csökkent.

Az ukrajnai háború miatt bekövetkezett energiaárrobbanás rávilágított arra – mondta az államtitkár –, hogy az államnak be kell avatkoznia, segítséget kell nyújtania. Azok az önkormányzatok, amelyek nem tudnak, vagy nem akarnak megfelelni az ellátási kötelezettségüknek, átadhatták ezt a felelősséget az államnak az ingatlanvagyonnal, illetve a víziközművagyonnal, valamint a működtető társaságokban lévő tulajdoni hányaduk felajánlásával.

Németh Zsolt az állami tulajdon további előnyeként említette, hogy közvetlenebb kapcsolat alakulhat ki Szolnokon és térségében a szintén állami tulajdonú villamosenergia-szolgáltató céggel. Továbbá a mintegy 200 munkavállalót változatlanul foglalkoztatják, és célzottabb fejlesztések valósulhatnak meg.

Kitért arra, hogy nagy kihívás vár a víziközmű-ágazatra, bár az elmúlt évtizedekben elért eredmények sikertörténetnek tekinthetők: 83,5 százalékra nőtt Magyarországon a szennyvízelvezetéssel, -tisztítással érintett háztartások száma, és százszázalékos az ivóvízellátás. Tíz év alatt megkétszereződött, így most már 880 körüli a szennyvíztelepek száma, és míg 2010-ben háromszáznál több településen nem volt megfelelő az ivóvíz minősége, ez a szám mára tizenegyre csökkent.

Ezzel egy időben azonban nem fordítottak kellő figyelmet a régi hálózatok megújítására, különösen az ivóvízhálózatra. A jövőben tehát azon dolgoznak majd, hogy koncentrált állami rekonstrukciós program indulhasson az ágazatban – folytatta V. Németh Zsolt.

Szalay Ferenc (Fidesz-KDNP), Szolnok polgármestere elmondta, hogy az ismert energiaválság miatt a csatornaszolgáltatás működtetése veszélybe került a városban és térségében, és kötelező szolgáltatásról lévén szó, az állam segítségét kérték. A víziközmű átadása, a tulajdonosváltás Szolnok, Újszász, Zagyvarékos, Rákóczifalva, Rákócziújfalu és Szászberek településen az ivóvízellátásban 33.344, míg a szennyvízelvezetésnél 33.268 háztartást érint.

Szolnokon már megkezdődött a csatorna- és ivóvízhálózat rekonstrukciójának tervezése, mivel a városban átlagosan hatvanéves rendszer működik, amelynek megújítása fontos lenne. A polgármester azt reméli, hogy a tulajdonosváltással ez a fejlesztés is hamarabb megvalósulhat.

Hirdetés