2024-től új program válthatja a CSOK-ot a városokban, ugyanis a lakás- és családtámogatások a kormányzat zászlóshajói voltak, ugyanakkor kérdés, hogy az esetleges új konstrukciókat miként fogadja a lakosság.


A jelenleg érvényben lévő rendszert is lehetett volna módosítani ahhoz, hogy spóroljon az állam, nem kellett volna kivonni a nagy településeken élőket – mondta az ATV-ben Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági elemzője.

A kormány bejelentése élénkítheti is az ingatlanpiacot – tette hozzá a szakember, aki úgy látja, jelenleg visszafogott az ingatlanpiac, és ha továbbra sem történik semmi, az spórolási lehetőség az államháztartásnak is.

Siralmas, amit az elmúlt fél évében láttunk az előző évek élénk ingatlanpiaci forgalmához képépest – fogalmazott, és hozzátette, a CSOK esetében sok a kifizetett kamatprémium, államháztartási szinten is szemmel látható az összeg. Ezt azonban a jelenleg érvényben lévő rendszerben is lehetett volna módosítani, nem kellett volna feltétlenül átalakítani a nagytelepüléseket érintő CSOK-ot.

Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az állam akkor is spórolt volna, ha a kormány nem módosítja a feltételeket, mert most gyenge a kereslet, a piac „megoldja a spórolást” az állam számára.

Balogh László szerint lehet, hogy reálisabb ingatlanpiaci árakkal találkozhatunk a következő fél évben, mert sok tulajdonos most gyorsan próbálhatja értékesíteni a lakását továbbköltözés miatt, ez a folyamat lenyomhatja az árakat.

Herman Bernadett, a Bank360 elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy az MNB statisztikái szerint az év első hónapjaiban amikor a legmagasabb volt a kamatszint nagyon kevés hitelt vettek fel, míg egy évvel korábban nyolcszor-tízszer magasabb volt az igénylések száma.

Hirdetés