zoldkonyvTársadalmi egyeztetés kezdődik az állami szerveknél érvényesítendő etikai irányelvekről. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által előkészített Zöld Könyv az egyeztetést követően kerül a kormány elé. Az előterjesztés egyelőre csak tervezet.

A könyvben megfogalmazott javaslatok "védik a kormánytisztviselőket, javítják a szervezeten belüli viszonyok átláthatóságát és tájékozódási pontul szolgálnak az esetleges etikai dilemmák feloldása során" - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az MTI-vel. Ez alapján készíthetik el saját szervezetükre szabva a saját etikai kódexüket a közszolgálati hivatásrendi köztestületek, illetve a költségvetési szervek.

A Zöld Könyv tizenhat olyan hivatásetikai követelményt fogalmaz meg, amely mindenkire egyformán vonatkozik. Ezek között van például az, hogy a tisztviselők a feladataikat az alaptörvényhez hűen és elkötelezetten végzik el, nemzeti érdeket teljesítenek, felelősen, szakszerűen, pártatlanul dolgoznak, az átláthatóságot biztosítva. A vezetőknek további fontos követelményeknek kell megfelelniük, ezek közé tartozik a példamutatás, munkatársaik támogatása, a következetes számonkérés és a szakmai szempontok érvényesítése.

A minisztérium közleménye szerint a tervezet tartalmazza továbbá a közigazgatás vezető pozícióit betöltő emberektől elvárt magatartás leírását. Meghatározza, hogy a közszférában dolgozók főszabályként ajándékot nem fogadhatnak el. Illetve arról is szól, miképpen kell eljárni a jogtalan előnyt felkínáló, vesztegetni szándékozó személyekkel szemben.

A minisztérium közölte: a rendszerváltás óta először van kormányzati antikorrupciós program, amelynek a végrehajtása is megkezdődött, ezzel Magyarország "új fejezetet nyitott meg a korrupcióellenes harc terén". A szigorúbb szabályozás megteremtésén túl most már a megelőzésre is hangsúly kerülhet, hogy minél tisztább közigazgatás és minél tisztább közélet jöjjön létre - áll a közleményben.

Hirdetés