repMásodszor is módosítania kellett az állam nemzetközi utazásaira három utazási irodával kötött eredetileg kétéves keretszerződést a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnak (KEF) – írja a Világgazdaság.

Az időtartamát először március 6-ról április 10-ig hosszabbították meg, ezúttal viszont már nincs új konkrét határidő: addig marad érvényben a régi szerződés, amíg az újat nem sikerül megkötni.

A rendelkezésre álló keretösszeget korábban 8,4 milliárd forintról 8,65 milliárd forintra növelték, a mostani módosítás viszont már nem tér ki az anyagiakra. Magát a közbeszerzést ismét a Weco-Travel, az OTP Travel és az IBUSZ utazási irodák nyerték, de a United4 Bonafini Bindair és a United4 Concorde Travel közös indulóként vitarendezést kért.

Érvelésük szerint ugyanis az IBUSZ árajánlata aránytalanul alacsony, megalapozatlan és a gazdasági ésszerűséggel összeegyeztethetetlen, ezért érvénytelen. A Bonafini úgy látja, hogy a közbeszerzésben meghatározott mennyiségű feladatokat az IBUSZ nem tudná ellátni az ajánlatában megjelölt egészen minimális szakember-létszámmal. Vitarendezési kérelmükben arra is hivatkoznak, hogy a nyertes utazási iroda nem mutatta be a járulékos költségeit az üzleti tervében.

Nagy meglepetés lenne, ha KEF a kérelem hatására megváltoztatná a saját korábbi döntését. Végső soron még a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz is lehet fordulni, de kérdés, hogy a vesztes utazási iroda megkockáztatja-e a több millió forintos jogorvoslati díj befizetését. Főleg akkor, amikor például 2013-ban a Malév Air Tours sikertelenül támadta meg a közbeszerzés eredményét az OTP Travel nulla forintos foglalási árajánlata miatt.

A három utazási irodán kívül van még egy cég, amelyik jól jár az állam utazásaival. A foglalásokat ugyanis kifejezetten erre a célra fejlesztett internet alapú utaztatási szoftveren (CTO) lehet teljesíteni, amelyet a TravelSoft Online Kft. üzemeltet. A rendszer használati díja pedig nettó foglalási érték 2,5 százaléka.

Ezt az utazási irodáknak kell fizetniük, de elvileg a költséget beépítik az árajánlatukba, tehát végső soron az állam fizeti. Az új szerződést már nem két, hanem négy évre kötnék meg, a 8,4 milliárd forintos keret megtartásával. Vagyis garantáltan mintegy 200 millió forinthoz jut a cég. Ráadásul nem valószínű, hogy ha eddig 2 év alatt elutazott az állam 8 milliárd forintot, akkor a jövőben elég lenne 4 évre ugyanekkora összeg. Még 2013-ban észlelt anomáliákat a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a központi kormányzati szervek közbeszerzéseinek ellenőrzése során a nemzetközi utazásszervezéssel kapcsolatosan. A korábbi keretmegállapodás nyertesitől az utazási szolgáltatások a WapSoft Kft. úgynevezett CTO rendszerén voltak megrendelhetők.

A fejlesztési tárca akkor úgy fogalmazott, hogy a jövőben sem az említett, sem más külsős céggel nem kötnek új szerződést az utazással kapcsolatos foglalásokat támogató online felület üzemeltetésre, mert az túl drága. Maga a rendszer úgy működik, hogy a három kiválasztott utazási iroda az utazási szoftveren egy időben, egyszerre adja meg az ajánlatát az állami megrendelőnek. A szoftver pedig biztosítja a legkedvezőbb szolgáltatások kiválasztását az ajánlatok közül.

Hirdetés