poloska1Az épületek falain és a lakásban is nagy számban jelenik meg ősszel a zöld színű vándorpoloska, ami a telelőhelyet keresi a számára kedvezőtlen téli időszak átvészeléséhez Arról, hogy mit tehetünk ellenük, Holló László, a Szolnoki Járási Hivatal, Agrárügyi Főosztályának főosztályvezetője beszélt a Rádió Orienten.

A poloska nem őshonos Magyarországon. Bár hazája Kelet-Afrika, napjainkra a zord klímájú sarkvidéki területek kivételével minden kontinensen fellelhető, hol kisebb, hol nagyobb egyedszámban. Itthon először 2002-ben találták meg, gyors terjedéséhez pedig az is hozzájárult, hogy inváziós fajként nincsenek természetes ellenségei. A kutatók a viszonylag meleg égövi faj északabbi területeken történő fennmaradását részben az éghajlatváltozással és a globális felmelegedéssel magyarázzák.

A kiskertekből meglehetősen nehéz kiirtani a rovart, mert valamennyi lágy és fás szárú szántóföldi növénnyel, gyümölccsel és zöldséggel képes táplálkozni ‒ hangsúlyozta Holló László. A Szolnoki Járási Hivatal, Agrárügyi Főosztályának főosztályvezetője kifejtette: A kiskertek, hobbikertek, városi parkok növényvédő szeres kezelése nem egyszerű, hiszen folyamatos a betakarításra váró termés. Egy érőfélben lévő zöldség vagy gyümölcs környezetében a permetezés azért kockázatos, mert akár egy kis szellő is könnyen átfújhatja a méreganyagot a termésre.

A védekezésben megoldás lehet, ha lóbabot vagy mustárt ültetünk a paradicsom, illetve a paprika ágyások közelébe, hiszen ez a kedvenc tápláléka és odacsalogatja a poloskákat – tanácsolta a szakértő.

Holló László rámutatott, a falakon mászkáló példányokat fölösleges rovarölő szerrel permetezni, mert az az ott lévőket esetleg elpusztítja, helyükre azonban újak jönnek azonban az első fagyos hajnal eltünteti őket.

Az állatok lakásba történő bejutását jól záródó nyílászárók, szúnyoghálók meg tudják akadályozni. A rovar jelenléte nagyon kellemetlen a lakásban, mert zajos repüléssel mozog és keresi búvóhelyét. A főosztályvezető szerint zárt térben mellőzzük a kémiai anyagok használatát, a porszívóval való összegyűjtés pedig félmegoldás, mert az így összegyűjtött poloska által kibocsátott bűzt a porszívó kifújja a légtérbe.

A legjobb módszer egy széles ragasztószalagot óvatosan rányomni az állatkára, és az így megfogott egyedet kidobni a lakásból – zárta szavait a szakember.

Hirdetés