otpAz OTP Bank veszít a legtöbbet hitelintézetek közül azzal, hogy az állam magához vonja a megyei önkormányzatok főbb intézményeit és feladatköreit. Az átalakítás következtében ugyanis az önkormányzatok és intézményeik számlái a bankoktól a kincstárhoz kerülnek – írja a Világgazdaság.

 

A legnagyobb lakossági bankok veszítenek a legtöbbet azon, hogy a megyei önkormányzatok számlavezetését a kincstár veszi át – derül ki az érintetteknek a laphoz eljuttatott nyilatkozataiból. A legtöbb számlavezetőt ugyanakkor feltehetően az önkormányzati piacon is vezető OTP Bank veszíti el. A kormány és a megyei önkormányzatok között nemrég kötött megállapodás értelmében ugyanakkor az állam nem csak a megyei önkormányzatok által létrehozott intézményeket és azok feladatait és finanszírozását veszi át.

A szerződés egy pontja arra is kötelezi az önkormányzatokat, hogy maga az önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek a Magyar Államkincstárnál vezessék a folyószámlájukat. Így a megyei önkormányzatok kiürítésével a hitelintézetetek több ügyfélkategóriát is elveszítenek: a folyószámlájukat náluk vezető és betétjeiket náluk kamatoztató megyei önkormányzatokon kívül az általuk irányított szerveket, valamint az államnak átadott alapítványokat, közalapítványokat, for- és nonprofit társaságokat, és gazdálkodó szervezeteket is.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint a helyi önkormányzatok a teljes hitelintézeti szektornál elhelyezett betéteinek értéke 340,3 milliárd, hiteleiké pedig 469,9 milliárd forintot ért el június végén. Ezek az összegek a bankok, szövetkezeti hitelintézetek és fióktelepek összesített mérlegfőösszegének 1,0, illetve 1,4 százalékát teszik ki. Az viszont nem olvasható ki a felügyeleti statisztikából, hogy ezek az állományok hogyan oszlanak meg a helyi és a megyei önkormányzatok között.

A megyei önkormányzatok, mint banki ügyfelek egy nagyon jól körülhatárolható szegmens a pénzügyi szolgáltatásban. Pontosan 19 van belőlük és mindegyikük régi számlavezető. Mivel elég sokrétű pénzügyi kapcsolataik vannak, ezért feltehetően az átlagosnál nehezebben tudnak számlavezető bankot váltani, mint egy átlagos ügyfél. Így nem csoda, hogy többségük a legnagyobb lakossági bankoknál vezette számláját. A 19 megyéből 8 önkormányzat és valamennyi intézménye az OTP Banknál vezeti a költségvetési számláját – közölte a Világgazdasággal a hitelintézet. Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a kereskedelmi bankok nem kezelnek önkormányzati vagyont. (A megyei önkormányzatok és intézményeik betétállományáról és más pénzeszközeire vonatkozóan pedig banki és üzleti titok miatt nem árulhattak el adatokat a piaci szereplők.)

A K&H Bank 3 megyei önkormányzat és a hozzájuk tartozó intézmények számláját vezeti. Az Erste Bank azt közölte lapunkkal, hogy hat megyei önkormányzattal áll hitelviszonyban, és ebből két önkormányzatnak egyúttal a számlavezető bankja is. Az önkormányzati szolgáltatások nyújtásának vonzereje viszont némileg csökkent a bankok számára az utóbbi időszakban. Az UniCredit Banknál felhívták a figyelmet arra, hogy az üzletág jövedelmezősége – elsősorban a forrásköltségek növekedése miatt – jelentősen mérséklődött az elmúlt időszakban.

Hirdetés