foldn1Minden évben április 22-én emlékezünk meg a Föld napjáról, amikor még inkább előtérbe kerül a környezettudatos magatartás – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság legújabb társadalmi kampánya. A Föld Napja Alapítvány úgy tartja, hazánkban sajátos érték született: a helyi környezetvédő csoportok, iskolák, önkormányzatok, vállalatok számára is fontos eseménnyé vált ez a nap.

Tudatosabb és ökológiailag érzékenyebb életvitelre sarkallják a fogyasztót a Föld napja alkalmából meghirdetett társadalmi akciók, szemléletformáló mozgalmak. Ilyen például az Earth Day Network által indított nemzetközi faültetési kampány, amelyben a környezetvédelem támogatása a fő cél.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) csatlakozott a küldetéshez: uniós támogatással megvalósult, legújabb kampányában a fogyasztók közérthető tájékoztatásával igyekeznek rávilágítani a környezeti problémákra.

A Föld napja alkalmából a hatóság azt közölte, a társadalmi kampányban a napi és a háztartáshoz kapcsolódó szokásokkal szemléltetik a környezetbarát eseteket annak érdekében, hogy elősegítsék a tudatos választást a mindennapokban. A közösségi oldalakon, illetve a hatóság internetes oldalán (www.nfh.hu) elérhető gazdag tájékoztató konkrét tanácsokkal szolgál az ökotudatos szemlélet gyakorlásához.

Eszerint például az is sokat számít, ha általában lakóhelyünkhöz közel intézzük a bevásárlásokat, vagy minél kevesebb szállítással érhető el számunkra a választott termék – így kíméljük a környezetet a közlekedéssel, szállítással járó szennyeződésektől. Az is szempont a választáskor, hogy alacsony feldolgozottságú, minél kevésbé csomagolt vagy minél környezetbarátabb módon csomagolt termékeket részesítsünk előnyben, legyen szó élelmiszerről vagy tartós fogyasztási cikkről.

A fogyasztóvédők megjegyzik: a biotermékek vásárlói általában környezettudatosabbak a hagyományos terméket vásárlóknál. Arra is felhívják a figyelmet, hogy lehetőleg környezetbarát tisztítószereket használjunk, és törekedjünk az erőforrásokkal való takarékosságra is.

Sajátos érték született

A kidobott ételek csaknem fele a háztartásokból kerül ki. A kukában lévő szerves hulladék lebomlásakor klímagyilkos metán jut a légkörbe. Ne dobjuk ki, inkább komposztáljuk a szerves hulladékokat! Komposztálni már nemcsak családi házban, hanem például többszintes társasházakban is lehet.

Égetni sem túl jó megoldás: egy kupac avar hatórás égetése például olyan káros, mint 250 busz 24 órás folyamatos közlekedése. Ez a figyelemfelkeltő példa már a Föld Napja Alapítvány internetes oldalán (www.fna.hu) olvasható, mely weboldal számos praktikus információval segíti a környezettudatos magatartást. Ne fogadjunk el nejlonzacskót a boltban, ezzel sokat tehetünk a környezetért.

Emellett tanácsos csomagolásmentes ételeket vásárolni, friss árut például inkább a piacon vagy a közeli termelőtől válasszunk, és ne az áruházi félkész vagy készételeket vegyük meg – tanácsolja a civil mozgalom. Mint írják, idehaza sajátos érték született: mostanra a helyi környezetvédő csoportok, iskolák, önkormányzatok, vállalatok számára is fontos eseménnyé vált a Föld napja.

(Magyar Idők)