segwayMár a Fővárosi Önkormányzatnál is téma a néhány éve megjelent balesetveszélyes járművek szabályozása. A Belváros után Zugló lépett elsőként.

Június közepétől tilos a segway, az elektromos kerékpár, az elektromos roller, az elektromos gördeszka, a hoverboard, a beerbike és a riksa használata az V. kerületi önkormányzat tulajdonában lévő gyalogutakon és gyalogos övezetekben. A döntést azzal indokolták, hogy az utóbbi években a felsorolt közlekedési eszközök elterjedése miatt rengetegen panaszkodtak a Belvárosban, aminek az a legfőbb oka, hogy rutintalan emberek járnak velük. Aki nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően jár el, 150 ezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható. A közterület-felügyelő legfeljebb 50 ezer forint helyszíni bírságot szabhat ki.

Az ATV Start vendége volt pénteken Szentgyörgyvölgyi Péter V. kerületi polgármester, aki elmondta, hogy már tavaly nyáron felmerült a szabályozás ötlete, hiszen tömegével jelentek meg az említett közlekedési eszközök. Hozzátette: az alapvető problémájuk az volt, hogy balesetveszélyesek a járművek, hiszen halkan, de meglehetősen gyorsan közlekednek, és jellemzően olyanok vezetik, akik teljesen tapasztalatlanok. A városvezető hangsúlyozta, hogy konkrét balesetek történtek a kerületben a járművek miatt.

Szentgyörgyvölgyi kiemelte, hogy mind a lakossággal, mind a szolgáltatókkal egyeztettek a döntés előtt, sőt, az utóbbiak is szorgalmazták, hogy legyen szabályozás. „Ők is azt érezték, hogy kezd kaotikussá válni a helyzet” – magyarázta. A polgármester elmondta, hogy Európa több nagyvárosából már kitiltották ezeket a járműveket, elképzelhető, hogy ezek a szolgáltatók jelentek meg nagy számban a magyar fővárosban. Szentgyörgyvölgyi bízik benne, hogy Zugló után lesznek más kerületek is, ahol követik a példájukat, és elmondta, hogy a Fővárosi Önkormányzattal már beszéltek is erről. Erre azért van szükség, mert a Vörösmarty tér például fővárosi terület, ahol jelenleg még szabadon használhatók ezek a közlekedési eszközök.

A riport itt hallható