epitszerA beruházók a lakásépítési áfa és az élénkülő kereslet miatt egyre több lakópark építését kezdik meg Budapesten. A lakásokat 6-700 ezer forintos négyzetméteráron árulhatják - mondta el az InfoRádiónak Mester Nándor, az Otthontérkép elemzője. Kifejtette: a fiatalok egyharmada a csillagászati árak miatt le kell, hogy mondjon az újépítésű ingatlanról.

„Gyakorlatilag havonta jelentik be újabb lakópark-beruházás indulását: szinte már versenyt futnak az idővel az ingatlanfejlesztők, mert az 5 százalékos lakásépítési áfa csak 2017 végéig él" – mondta el az InfoRádiónak az Otthontérkép elemzője.

A másik ok – tette hozzá Mester Nándor – az, hogy továbbra is nagyon erős a kereslet. Nagyon sokan szeretnének új építésű lakásokba költözni.

A lakóparkok túlnyomó részét Budapesten építik, többnyire hat-nyolc-tízemeletes toronyházak alkotnak egy-egy lakóparkot.

Mester Nándor elmondása szerint az új építésű lakóparkokban 600-700 ezer forintos négyzetméterárakkal kell számolni, de vannak olyan beruházások is a XIII., valamint a IX. kerületben, ahol egy kicsit alacsonyabb az ár és már 550-600 ezer forintos négyzetméterárakon is lakáshoz lehet jutni.

„Az azonban bizonyos, hogy fel fognak menni az árak a XIII. kerületben, nem is beszélve az egyre divatosabb VIII. kerületről: a Corvin negyedben például már csillagászati árak kezdenek kialakulni" -– mutatott rá az elemző.

„Annyira elszálltak az árak , hogy a lakást kereső fiatalok mintegy harmada biztosan kénytelen lesz lemondani arról, hogy új építésű lakásba menjen, inkább az újszerűek vagy a felújítandók felé fognak fordulni" – vélekedett Mester Nándor.

Ez a lendület szerinte még legalább két évig ki fog tartani, de arra nem számít, hogy azután áresés fog bekövetkezni, legjobb esetben is csak stagnálhatnak az árak.