korhJelenleg már harminc, nem sürgős orvosi beavatkozásra kell várni Magyarországon – derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján immár online is elérhető országos várólista adataiból, melyeket a Világgazdaság elemez.

Ezek szerint több mint 65 ezer beteg áll sorban ma Magyarországon valamelyik intézmény várólistáján.A legtöbbet továbbra is a gerincstabilizáló műtétekre, a térd- és a csípőprotézis-beültetésre kell várni. Az előbbire átlagosan 669 napot, míg az utóbbiakra majdnem három, illetve csaknem két évet. A sor azonban nem ezeknél a beavatkozásoknál a leghosszabb: az ezekre várók összlétszáma a 20 ezret sem éri el, miközbenszürkehályog-műtétre már több mint 26 ezer beteget jegyeztek elő.

Nyitott szívműtétre 208 nap az átlagos, míg a gyerekek esetében az egy évet is meghaladja az átlagos várakozási idő. A szívkoszorúér-szűkületnél alkalmazott úgynevezett stentek beültetése is lassan halad, ha nem sürgős a beavatkozás most átlagosan 98 napot kell várnia rá a már előjegyzett 4091 betegnek – írja a Világgazdaság.

A kényszerű várakozás különösen aggasztó akkor, amikor valamilyen komoly betegség gyanúját kellene megerősíteni, márpedig a diagnosztikus szívkatéterezés ilyen. Mégis,ma átlagosan több mint három hónapba telik, míg egy beteget ily módon megvizsgálnak. Hasonló a helyzet a szív elektrofiziológia vizsgálatával, amire a listán lévő 332 betegnek átlagosan 52 napot kell várnia.

A leggyorsabban egyébként a kézsebészeti operációkat végzik el, ezeknél mindössze 14 nap az átlagos várakozási idő.

Az országos várólista nyilvántartást a jogszabályok értelmében az OEP vezeti, a várólistákat azonban továbbra is az egyes kórházaknak kell kezelniük. A kórházak vehetnek fel betegeket az intézmény várólistájára, és személyes kapcsolatot is csak ők tarthatnak a betegekkel. Az OEP adatvédelmi okokból ugyanis a TAJ számot kezelheti, de nem láthatja a betegek nevét, lakcímét, egyéb elérhetőségeit.

 

Hirdetés