eu552018. május 25-én lép életbe az egységes, európai adatvédelmi rendelet, amely többek között az eddigi maximum 20 millió forint kiszabható bírság összegét a szervezetek globális árbevételének 2-4 százalékában határozza meg. A rendelet bevezetésére már zajlik a felkészülés, le kell ugyanis küzdeni a nyelvi, a földrajzi, valamint a közigazgatási akadályokat – hívta fel a figyelmet Szabó Endre Győző, a NAIH (Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság) elnökhelyettese.

Idén május végén Budapesten rendezték az Európai Adatvédelmi Biztosok Tavaszi Konferenciáját, amelynek egyik legfontosabb témája az Európai Unió által elfogadott és 2018-ban hatályba lépő adatvédelmi rendelet, amelynek bevezetése számos ponton módosítja az egyes tagállamok hatóságainak munkáját.

Mint azt Szabó Endre Győző elmondta, „a tagállamok közötti együttműködési lehetőségek egyik kiemelt formája, amikor egymás eljárásait koordinálva, egymásra tekintettel folytatjuk le és közösen kommunikáljuk, ezáltal nagyobb hírértéket biztosítva a témának. Ennél szorosabb az együttműködés akkor, amikor egy másik hatóság munkatársai a fogadó állam tisztviselőivel együtt folytatnak le vizsgálatokat, ekkor ugyanis egy nemzetközi csapat hajtja végre az ellenőrzéseket” – emelte ki.

A rendelet bevezetésére már intenzíven zajlik a felkészülés. Ennek kapcsán első sorban a nyelvi akadályokat kell leküzdeni, hiszen mint arra felhívta a figyelmet, az Európai Uniónak 24 hivatalos nyelve van. Éppen ezért minden tagállam kiemelt fontosságúnak tartja az adatvédelmi hatóságok munkatársainak angol nyelven történő oktatását, fejlesztését. „Meg kell találni azt az optimumot, ami a lehető leghatékonyabb együttműködést teszi lehetővé az országok között” – mondta, hozzátéve, a másik akadályt a földrajzi távolság, valamint az eltérő közigazgatási gyakorlatok jelentik. Ebben a tekintetben Szabó Endre Győző kiemelte egymás eljárásainak megismerését, amely nagyban megkönnyíti a tagállamok közötti együttműködést.

Az eltérő eljárási rendek közül az elnökhelyettes külön felhívta a figyelmet a bíróságok munkájára, akik adott esetben más-más lehetőséggel bírnak a határozatok felülvizsgálata terén. „A jövőben, a közös határozatok megfogalmazásakor arra kell majd figyelni, hogy az minden országban kiállja a bírósági felülvizsgálatok próbáját” – emelte ki.

A rendelet életbe lépésével szűkülni fog az adatvédelmi nyilvántartás szerepe, a szankciók terén pedig nagy változást hoz majd a maximálisan kiszabható bírság összege, ami az adott szervezet globális árbevételének 2-4 százalékában határozza meg a fizetendő bírságot. „Magyarországon a szankció eddig maximum 20 millió forint volt, ami a rendelet életbe lépésével 20 millió euróra emelkedhet” – hívta fel a figyelmet az elnökhelyettes.

A rendelet hatályba lépésére rendelkezésre álló két éves felkészülési idő tehát megkezdődött, a s a konferencián részt vevők tárgyalásokat fognak folytatni saját kormányaikkal annak érdekében, hogy a rendelet hatékony alkalmazására megfelelő munkaerő és költségvetés álljon az adatvédelmi hatóságok rendelkezésére. (OrientPress)

Hirdetés