diakmuElkezdődött a nyári diákmunkaszezon, a szövetkezetek a tavalyi, rendkívül sikeres év megismétlődésére számítanak. A Magyar Idők információi szerint 2015-ben mintegy 15 milliárd forintot kerestek a diákok, és százezer fia­tal vállalt munkát a nyári szezonban – írja a Magyar Idők.

Jóval kedvezőbb a diák munkavállalók helyzete az idei nyári szezonban, mivel tavaly elérték a szövetkezetek azokat a kiváltságokat, amelyek pozitív változást hoztak – közölte a Magyar Időkkel az iskolaszövetkezetek felét lefedő tömörülés, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ).

Tavaly mintegy 100 ezer diák dolgozott a DiákÉSZ tagszervezeteinél, amely a 100 működő iskolaszövetkezetből a legnagyobb tizenkettő szövetsége. A fiatalok munkájukkal összesen 15 milliárd forintot kerestek meg, a szövetkezetek összes bevétele pedig meghaladta a 17,2 milliárd forintot. A DiákÉSZ már tavaly elfogadtatta az alap szolgáltatási díjat a munkaadókkal, az iskolaszövetkezet számára fizetendő minimális szolgáltatási óradíj összege megegyezik a minimálbér 1,178-szeres összegével.

Így a diákoknak is meg kell kapniuk a mindenkori minimálbért, amely bruttó 111 ezer forint, óradíj alkalmazásakor 639 forint. Éppúgy, mint a felnőtt munkavállalóknak, a diákoknak is jár a szakképzettséget igénylő állásokhoz a garantált bérminimum. Ennek összege bruttó 129 ezer forint, óradíjban számolva pedig 742 forint. A diák így közel 74 ezer forintot, szaktudással 85 ezer forintot kaphat kézhez.

Fontos, hogy a korábbi évek gyakorlatával ellentétben már nemcsak az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezők, de a passzív féléven lévők is dolgozhatnak. A csaló cégek kiszűrésének érdekében pedig tavaly bevezették a fordított adózást.

A piaci szereplők mellett az állam is hirdetett lehetőséget a diákmunkások számára. A program keretében a 16–25 év közötti nappali tagozatos diákok kaphatnak a területi, települési önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél munkalehetőséget. Azoknak a diá­koknak a jelentkezését várják, akik július 1-jén már betöltötték a 16. életévüket, augusztus 31-én pedig még nem múltak el 25 évesek. A Nyári diák­munkaprogram keretösszege 1,9 milliárd forint, amelynek révén több mint 9000 diák foglalkoztatása valósulhatna meg, ha mindenki két hónapos szerződést kötne.

A diákok egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozhatnak, mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál ugyanannál a munkaadónál legfeljebb évi 120 munkanapot, alkalmi munkánál legfeljebb öt egymást követő napot, egy hónapon belül legfeljebb 15 napot, éves szinten pedig legfeljebb 90 napot tölthetnek szerződéses munkaviszonyban. A 18 év alattiak nem végezhetnek éjszakai munkát, nem rendelhető el számukra rendkívüli munkavégzés, napi munkaidejük pedig nem haladhatja meg a 8 órát. Fontos, hogy csak szeptembertől változik a rendszer: a nyáron még a munka törvénykönyve vonatkozik a diákmunkásokra, ősztől azonban már a szövetkezeti törvény hatálya alá esnek.

A Nemzetgazdasági Minisztérium korábban arra figyelmeztetett: nyári diákmunka vállalásánál is fontos munkaszerződést írni, amelynek tartalmaznia kell a munkavállaló alapbérét, munkakörét, a munkavégzés helyét, a munkaviszony időtartamát, illetve azt, hogy teljes vagy részmunkaidős formában valósul-e meg a foglalkoztatás.

A munkaközvetítők, iskolaszövetkezetek adatai szerint továbbra is a turizmus-vendéglátás, a mezőgazdaság, valamint a kereskedelem területein keresik a legtöbb munkavállalót. A meghirdetett órabérek több helyen már magasabban alakulnak, mint a minimálbér.

Hirdetés