tarlos-kosaNem terveztük, hogy a fővárost szétszedjük, Budapest a jövőben is egységes marad – mondta Kósa Lajos Az Estében – idézi a hvg.hu.

A Fideszben még sincs akkora háború, mint azt egyesek remélik – ezt Tarlós István azután mondta, hogy négyszemközt találkozott Kósa Lajossal. Megegyeztek, legalábbis ahogy a főpolgármester fogalmazott: Budapest a jövőben is egységes marad. Nem terveztük, hogy a fővárost szétszedjük, Budapest a jövőben is egységes marad – mondta Kósa Lajos Az Estében.

Kósa Lajos a megegyezéssel kapcsolatban elmondta: „tisztáztuk a félreértést, Tarlós István is elmondta a saját szempontjait én is elmondtam, hogy mi vezérelt minket a javaslatnál és megtaláltuk a jó megoldást”. A megoldás pedig nem más, minthogy Budapest egyszerre lesz települési és területi önkormányzat.

Magyarázatként Kósa elmondta, hogy az önkormányzati rendszer kétfajta önkormányzatot ismer, településit és területit. A területinek ezen belül is két fajtája van, egyik a megye, másik pedig az olyan város, amelyben kerületek is működnek.

Kósa Lajos kifejtette: „az eredeti javaslat az volt, hogy a főváros az olyan helyi önkormányzat, tehát települési, ami egyébként területi feladatokat is ellát, mi ezt megfordítottuk, azt mondtuk, hogy olyan területi önkormányzat, ami települési feladatokat is ellát”.

A két fél közötti kompromisszum eredménye végül az lett, hogy a főváros egy olyan speciális önkormányzat, amely területi és települési feladatokat is ellát.