hivataA dolgozók fele úgy gondolja, hogy jellemző a stressz a munkahelyén, és azt nem megfelelő módon kezelik - hivatkozott uniós felmérésekre a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgató-helyettese. Bakos József elmondta: a munkáltatónak kötelessége kezelni ezeket a helyzeteket, különben a dolgozó egészsége, illetve munkájának eredményessége látja kárát – írja az Inforadio.hu.

"Uniós felmérésekre tudok hivatkozni, amit 2013-ban, illetve a korábbi években végeztek, eszerint a megkérdezett munkavállalók 51 százaléka úgy véli, a stressz, pontosabban a negatív stressz jellemző a munkahelyére. És minden 10 munkavállalóból 4 azt mondta, hogy az ő munkahelyén ezt nem megfelelően kezelik" - a többi között erről beszélt az InfoRádiónak Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgató-helyettese.

Bakos József kifejtette, ha tartósan negatív stressz éri az embert, például a munkahelyen konfliktusba kerül valaki a felettesével vagy a családtól távol kell tartósan munkát végezni, vagy épp a túlmunka rendszeressé válik, akkor ez terheli az embert. Éppen így rossz hatása lehet annak, ha döntésekre van szükség valakinél, de nehezen átlátható a helyzet, és az illető hiányos információkat kap. Mindezek akár megbetegedéshez, munkahelyi balesethez is vezethetnek - mondta hozzátéve: romlik a munkateljesítmény is.

A főigazgató-helyettes azt mondta, a cégek egyre nagyobb figyelmet fordítanak erre. Nemzetközi kutatások szerint ugyanis a munkavédelembe fektetett költség 2,2-szeresen térül meg a gazdálkodó szervezeteknek.

Bakos József arról is beszélt, hogy a Munka törvénykönyv 2008 óta előírja, hogy kockázatértékelésben foglalkozni kell ezekkel a tényezőkkel, és kezelni kell a stresszes helyzetet a munkaadóknak. Egy 2012-ben végzett felmérés ugyanakkor azt mutatta ki, hogy a munkaadók kétharmada erről megfeledkezett.

Vannak egyébként olyan munkakörök, ahol hatványozottan jelentkezhet a stressz. Ezek a különösen balesetveszélyes munkakörök, például amelyeket a föld alatt vagy a magasban végeznek. De ide sorolható a fegyveres biztonsági őrök tevékenysége vagy éppen a képernyő előtti munkavégzés, ami szintén kihathat a munkavállaló egészségére - tette hozzá Bakos József.

Hirdetés