meetMindössze átlagosan három munkanapot töltünk hasznosan, produktív munkával az ötből, a fennmaradó időt nagyrészt a céges levelezés, az ingázás vagy a munkahelyi megbeszélések veszik el – derül ki a Samsung felméréséből. Életünk során csaknem tíz és fél évet töltünk munkával, azonban az időnk legfeljebb hatvan százalékát használjuk ki hasznosan.

Az adatok azt mutatják, az irodai dolgozók naponta átlagosan kétszáz e-mailt kapnak és tizenötször ellenőrzik a postaládájukat, ezáltal majdnem két és fél órát töltenek a leveleik elolvasásával és megválaszolásával.

A postafiók gyakori frissítése, akárcsak a multitasking, visszaveti a hatékonyságot. A Samsung euró­pai országokat vizsgáló legfrissebb kutatásából az is kiderül, hogy naponta átlagosan 1,6 órát használjuk magáncélra a céges mobiltelefonunkat, a nyolcórás munkaidő alatt mintegy 32 percet töltünk a közösségi oldalainkon.

Mivel az emberek mindössze két és fél százaléka tud valóban hatékonyabban dolgozni, ha a figyelme több feladat között oszlik meg, a könnyebb elintéznivalók esetén nyolc, míg az összetettebb feladatok esetén akár 25 percre is szükségünk lehet ahhoz, hogy ugyanolyan hatékonyan végezzük a munkánkat, ahol abbahagytuk. A szakértők ezért azt javasolják, ne hagyjuk félbe az éppen folyamatban lévő feladatot, hanem tömbösítve érdemes átnéznünk az e-maileket, közösségi oldalakat, előre kijelölt időpontokban.

Szintén sok idő megy el a munkába járással. A közlekedésre fordított idő nem része a munkaidőnek, pedig egy ingázó átlagosan napi 56 percet tölt utazással. Nem szükségszerűen kell ennek az időnek kihasználatlanul telnie, a mobiltelefonoknak köszönhetően már ezeket az üresjáratokat is hatékonyan tölthetjük. Az euró­pai dolgozók például átlagosan 1,4 munkaórát már ingázás során teljesítenek, köztük is élen járnak a svájci munkavállalók, akik heti 1,9 órát dolgoznak közlekedés közben.

A technikai eszközök megoldást kínálnak a munkahelyi megbeszélések lerövidítésére is, ugyanis a céges meetingeken egy évben átlagosan egy munkavállaló 62-szer vesz részt. Ráadásul ezek közül minden második időpazarlásnak bizonyul. A hatékony meetingek előre meghatározott napirend mentén haladnak, tiszteletben tartják a kiszabott időkorlátokat és kizárólag azok a kollégák vesznek részt rajtuk, akiknek tényleg közük van a témához.

Ráadásul fél óra elteltével a jelenlévők több mint negyede már nem tud odafigyelni a megbeszélés témájára.

(Magyar Idők)

Hirdetés