ferihMegalakult a "reptéri klaszter" - a XVIII. kerületi önkormányzat, a Főváros, Pest Megye Közgyűlése, a Budapest Airport, a HungaroControl Zrt., valamint a környékbeli önkormányzatok példaértékű összefogással kívánják felgyorsítani a budapesti repülőtér térségének gazdasági és infrastrukturális fejlődését, amelynek érdekében külön társulást hoznak létre.

Az "Airport-Metropolisz-Régió" címmel megrendezett mai konferencia nem csupán az első lépést jelentette a klaszter megalakulása irányában, hanem egyben a térség konkrét fejlesztési elképzeléseknek az összehangolásáról, a nehézségek elleni közös fellépésről is szólt.

A konferencián szóba került a fővárosi fejlesztések között szereplő repülőtéri gyorsforgalmi út rekonstrukciója, valamint a nemrégiben bejelentett, évek óta napirenden lévő reptéri vasúti kapcsolat megteremtésének megvalósításáról szóló kormányzati szándék, amely új lendületet ad a térség fejlődésének. A repülőtér gyorsabb és biztonságosabb elérhetősége ugyanis egyrészt a légi utasforgalom és légi áruszállítás növekedését, másrészt a térségben dolgozók munkahelyi elérhetőségét is javítja, vagyis az infrastruktúrafejlesztés önmagában elősegítheti az újabb gazdasági szereplők térségbe települését, illetve a már itt lévő szereplők konjunktúráját.

"A térség jelentős potenciállal rendelkezik, amit ki kell használni" - hangsúlyozta Szabó István, Pest Megye Közgyűlésének elnöke. A potenciált fejlesztésre szoruló, de jó közlekedési kapcsolatok, magas képzettségű munkaerő, valamint az innováció és a technológia jelenléte adják. A félmillió ember életét befolyásoló térségben jelentős tér van fejlesztésekre, 3000 hektár áll rendelkezésre. "Nem infrastruktúrát akarunk építeni, hanem várost és gazdasági térséget" - zárta gondolatait Szabó István.

A fejlesztési akadályok elhárítása a résztvevők szerint közös ügy, melyet a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Térség- és Gazdaságfejlesztési Klaszternek hatékonyan kell koordinálnia a politikai döntéshozatal mechanizmusaiban, az érdekérvényesítés különböző fórumain, és a forrásszerzés különféle csatornáin. A klaszter megalapítását kezdeményező Pestszentlőrinc-Pestszentimre önkormányzatának polgármestere, Ughy Attila szerint: "az érintett önkormányzatoknak össze kell fésülniük a különféle fejlesztési elképzeléseket, és el kell érniük, hogy ezek az elképzelések az arra legalkalmasabb helyszínen valósuljanak meg, függetlenül attól, hogy az melyik önkormányzat területéhez tartozik."

A résztvevők valamennyien jelezték az eddig elmaradt infrastrukturális fejlesztések megvalósításának szükségességét, illetve elkötelezettek a repülőtéren kialakult versenyhelyzet fokozása iránt, hogy ezáltal tovább emelkedjen a szolgáltatások színvonala.

"A fent említett célok elérése érdekében évente több mint tizenöt millió eurót fordít majd fejlesztésekre a Budapest Airport, amelynek utasforgalma forgalma idén várhatóan meghaladja a 10 millió főt" - tette hozzá Szarvas Gábor, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. közösségi kapcsolatokért felelős igazgatója.